Vlog Ne Demek? – Vlog Açmak İçin Dev Rehber

YouTube artık sadece komik viral videolar izlemek için bir site olmaktan ibaret değil. Platformun piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 15 yıl içinde dijital bir güç merkezi haline geldi. İnternette en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi ve ikinci en popüler arama motorudur.

Sitenin ilk yıllarında, insanlar sadece arkadaş ve aile üyeleri için video günlükleri oluşturmak için platformu kullandılar. Bugün, milyonlarca dolarlık bir endüstri haline geldi.

YouTube’un güzelliği, herkese açık olmasıdır. Hayatını başkalarıyla paylaşmak isteyen bir kişi olun ya da kitlenizle daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmak isteyen bir işletme sahibi olun, YouTube bunun için mükemmel bir yerdir.

Vlog ne demek?

Son birkaç yıldır vlog kavramı son derece popüler hale geldi, fakat birçok insan hala ne olduğunu bilmiyor.

Vlog, en basit haliyle video blog olarak açıklanabilir. Buna en iyi örnek ise Youtube kanalları olabilir. Vlogger ise video içerik yayınlayan kişidir, yani Youtube kanalının sahibi.

Standart bir blog, içerik olarak makale yayınlar, fakat vlog, içerik olarak sadece video yayınlar. Bir kişi vlogger olduğunu söylediğinde herhangi bir konuda video içerik üretiyor demektir.

Son birkaç yılda, vlogların popülaritesi katlanarak arttı ve şu anda büyüme eğilimi yavaşlama belirtisi göstermiyor.

İnternet bant genişliği ve akıllı telefonların patlaması nedeniyle, vlog açmak neredeyse herkesin yapabileceği bir şeydir ve kendi vlog’larınızı yapmak için gerekli ekipmana sahip olma şansınız vardır.

Vlog’ların inanılmaz derecede popüler olmasının başlıca nedenlerinden biri, gerekli ekipmanın maliyetinin önemli ölçüde düşmesidir. Geçmişte, ekipman çok pahalıydı ve çoğu insan bunu karşılayamıyordu.

Vlog ve televizyon arasındaki en büyük fark niyettir. Geleneksel medya kuruluşlarının aksine, vlogger’lar her zaman para kazanmak için video oluşturmaz.

Vlogging, video blogcuları tanımlamak için kullanılan bir terim ve video içerik oluşturucuları için en iyi yayıncılık platformu YouTube.

Vlog Açarak Nasıl Para Kazanılır?

Basit görünse de, kanalınızı oluşturmak ve bir kitle oluşturmak zaman ve çok fazla özveri gerektirir. Bu adım adım kılavuzda, size vlog’unuzu başlatmak ve abone kazanmaya başlamak için araçlar ve teknik bilgi vereceğiz.

1. Kitlenizi Anlayın ve Bir Niş Bulun

YouTube dünyasına aşina olmayanlar için vlogger kavramı biraz saçma gelebilir. Platform herkes tarafından erişilebilir olduğundan birçok insan, neden büyük miktarda insanın belirli vlogger’ı takip etmeye karar verdiğini anlamakta zorlanıyor.

Gerçek şu ki, vlog açmak ve bununla Youtube’dan para kazanmak başlı başına bir iştir.

En başarılı vlogger’lardan bazıları kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılayan akıllı iş adamlarıdır.

Yapmanız gereken ilk şey, vlog için bir niş bulmak ve kimi hedefleyeceğinizi daha iyi anlamak.

Nişiniz kanalınızın ana teması olacak. Belirli bir konuya mı odaklanacaksınız yoksa rastgele videolar mı yayınlayacaksınız? Başarılı olmak istiyorsanız bir niş üzerine gidin.

Milyonlarca video blogcusu YouTube’da başarılı olmaya çalıştı. Ancak, bunların sadece küçük bir kısmı başarılı oluyor. Neden böyle olduğunu biliyor musun?

Peki, platformdaki en büyük isimlere bir göz atalım. PewDiePie’nin on milyonlarca abonesi var. Kanalını farklı içerik türlerini içerecek şekilde biraz genişletmiş olsa da, ana niş hala oyunlar üzerine kurulu. Popüler oyunlara tepkisini gösteren keyifli bir yorumcu olarak tanındı. Sonuçta seçtiği niş sayesinde başarılı oldu.

Sonra, güzellik sırları veren vlog’lar var. Ürünleri gözden geçirerek ve takipçilerinin evde deneyebilecekleri benzersiz makyaj tüyoları vererek dikkat çekiyorlar.

Bunlar sadece niş için birkaç örnektir. Gerçek şu ki nişiniz herhangi bir şey olabilir. El sanatları, seyahat, sanat ve daha fazlasına var.

İzlemeye istekli büyük bir kitle olduğu sürece, herhangi bir niş üzerine vlog açmak mümkün. Gerçekten tutkulu olduğunuz ve vlog yapmaktan keyif alacağınız bir şey yapmayı düşünün.

Eğer sahip olduğunuz bir yetenek varsa, zaten elinizde bir niş var demektir. Daha sonra, bu yeteneği Youtube ortamına entegre etmenin bir yolunu bulmanız yeterli.

Hedef Kitlenizi Bilmenin Önemi

Nişinizi bulduktan sonra, kitlenizin kim olduğu ve neye benzediği hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. YouTube renkli bir platformdur ve çok çeşitli video stilleri bulacaksınız. Güzellik içerikli yayıncıları kullandığı eğlenceli ve gösterişli video stili, hedef kitleniz öncelikle orta yaşlı profesyoneller ise işinize yaramaz.

Başarı şansınızı artırmak için içeriğinizi kitlenize en iyi şekilde sunmanız gerekir.

2. Biraz İlham Alın

Bir vlog açmadan en iyi vlogger’ları izleme şansınız var. Öyleyse neden onlardan biraz ilham almıyorsunuz? En sevdiğiniz vlog’lara bir göz atın ve nişinizle ilgili bazı tüyolar kapmaya çalışın.

Neyi eksik yapıyorlar?

Bu kitleye bu video blogcuların sunmadığı bir şey sağlayabilir misiniz?

İlham almanın amacı başka bir YouTuber’ı aynen kopyalamak değildir. İzleyiciler özgünlük arıyor. Sevdikleri şeylere yeni bir bakış atmak istiyorlar.

Bu, daha önce hiç görülmemiş bir fikir bulmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece öne çıkmanıza yardımcı olan kendi kişisel dokunuşunuzu eklemeniz gerekir. Platformun neler sunabileceğini ve nasıl çalıştığını görmek için biraz zaman ayırın.

3. Platformu Tanıyın

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri YouTube’un mantığını anlamadan işe koyulmaktır. Platformda bunun binlerce örneği var. Bazı vlog’lar, hit olacağını düşünerek sürekli içerik oluşturur. Ancak, bilgi eksikliği gün kadar açıktır. Sonuçta, bu videolar karışıklık içinde kaybolur.

YouTube’un nasıl çalıştığını öğrenmek için biraz zaman ayırın. Arama motorunu kullanın ve ne tür başlıkların başarılı olduğunu görün. Kanallara, görsellere ve anahtar kelimelere bakın. Videoları izlerken, en sevdiğiniz vlog’ların bağlantılar veya altyazılar yoluyla diğer videolarını nasıl tanıttığına dikkat edin.

Tüm bu ince detaylar gelecekte tüm farkı yaratabilir. Şimdi nasıl çalıştıklarını anlamak, kanalınızı sağlam temeller üzerine oturmak için ihtiyacınız olan bilgileri sağlayacaktır.

Ayrıca, platformu teknik açıdan tanımak iyi bir fikirdir.

YouTube İçerik Stüdyosu’na bir göz atın.

Bu, vlogların içeriklerini yüklemek için kullandıkları bir platformdur. Ses kitaplığı ve video yönetim sistemi gibi birkaç kullanışlı araç vardır. En önemlisi, YouTube’un desteklediği video formatları hakkında bilgi bulacaksınız.

YouTube birçok farklı video dosyasını kabul eder, ancak dosya boyutu, en boy oranı ve daha fazlasıyla ilgili bazı sınırlamalar vardır. Yükleyemediğiniz bir video oluşturmamak için bu ayrıntıları öğrenin.

Ayrıca genel YouTube ortamına da dikkat etmelisiniz. Bunu yapmanın iyi bir yolu, trend videoları ziyaret etmektir. Trend olan videolar şu anda popüler olanları gösterir.

Bu sadece size gelecek için bazı video fikirleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda bu popüler videolardan oynatma bilgilerini alabilir ve kendi videonuzu yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bu videoların büyük çoğunluğunun 10 dakikadan uzun olduğunu göreceksiniz.

4. YouTube Kanalınızı ve Markanızı Yaratın

Şimdi eğlenceli şeylere giriş yapıyoruz. YouTube kanalınızı oluşturma zamanı. Kanal oluşturmak çok kolaydır ve bedava.

Daha önce başka bir vlogger’ın kanalına abone olduysanız veya bir videonun altına yorum yazdıysanız, büyük olasılıkla zaten bir tane var. Her kullanıcı video yükleme olanağına sahiptir, bu nedenle her kullanıcının aslında bir kanalı vardır.

Bu durumda sıfırdan yeni bir kanal oluşturmayı düşünün. Profesyonel vlog kanalınızı ve özel hesabınızı ayırmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, markanızı korumanıza ve herhangi bir etkinliğinizin tüm sıkı çalışmanızı mahvetmesini önlemenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken bazı temel bilgiler sağlamak ve birkaç dakika içinde bir kanal kurmak.

Bu noktada, markanızı oluşturmak için biraz zaman harcamalısınız. Herhangi bir profesyonel vlogger’ın kanal sayfasına bir göz atın ve her yerde stratejik marka bilinci oluşturmaya çalıştığını göreceksiniz. Çoğu kanal, neyle ilgili olduğunu gösteren bir profil fotoğrafına, çekici bir arka plana ve sahip oldukları sosyal medya hesaplarına bağlantılara sahiptir.

Henüz küçük bir video yayınlamış olsanız bile bu küçük ayrıntılar kanalınızın profesyonel görünmesini sağlar. İşleri basit tutun ve hedef demografinizi ilgilendirecek yüksek kaliteli medya kullandığınızdan emin olun.

Ucuz photoshop çalışmalarından uzak durun. Modern reklamcılık ilkelerini takip edin ve kanal sayfanıza bir reklam panosu gibi davranın. Halihazırda marka bilinci oluşturmaya çalışan bir vlog iseniz, işin yarısı zaten yapılmıştır.

Ayrıca kısa bir video girişi veya kanal fragmanı da yapabilirsiniz. Bunu hemen yapmak zorunda değilsiniz, ancak bu dikkate alınması gereken bir şey.

5. İyi Ekipmanlara Yatırım Yapın

Üst düzey bir video kameraya binlerce dolar harcamak yaygın bir yanlış anlamadır. Pek çok başarılı YouTube kullanıcısı profesyonel film yapımcılarının sahip olduğu kameralar kullanıyor. Ancak, bu şekilde başlamadılar.

Bir kamera satın almak için gitmeden önce en iyi vlog kameraları hakkında araştırma yapın. Çok çeşitli bütçeler için harika seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Günümüz teknolojisi ile akıllı telefonunuzla harika videolar oluşturabilirsiniz. Modern mobil cihazlar 4K video kalitesine kadar çekim yapabilir. Çoğu izleyici sadece 1080p veya daha düşük çözünürlüklerde izleyecektir, böylece cebinizdeki cihaz bile işinizi görebilir.

Alternatif olarak bütçeniz bunun için uygunsa özel video kamera ile başlayabilirsiniz. Monitör için hemen yatırım yapmak gerekli değildir. Sadece çok hızlı bir şekilde vites yükseltmenin iyi bir fikir olmadığını bilmeniz gerekiyor. Ekipmanınız yüksek çözünürlüklü video kaydettiği sürece sorun yok.

Mikrofonlar, Aydınlatma ve Diğer Donanımlar

Kayıt cephaneniz kamera ile sınırlı değil. Ayrıca iyi ses alabilmeniz
gerekir. Bu, vlog ile ilgili en büyük sorunlardan biridir. Çok fazla insan korkunç bir sesle video yüklüyor. Kimse dışarıda esen sert rüzgarı dinlemek istemez. Konuştuğunuzu duymak için ses seviyesini maksimuma çıkarmak zorunda kalmasınlar.

Basit bir harici mikrofona yatırım yapmak fark edilebilir bir fark yaratabilir. Doğrudan kameranıza takılan standart bir mikrofon alabilir veya bir yaka mikrofonu alabilirsiniz. Çekim için dışarıya gitmeyi planlıyorsanız farklı ekipmanlar da gereklidir. Her durumda videolarınızı başka bir seviyeye taşıyabilen kolay yükseltmelere yatırım yapın.

Şimdi, kayıt ekipmanınızı monte etmek için bir şeye ihtiyacınız olacak. Tripodlar nispeten ekonomiktir ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli tasarımlarda gelir.

Geleneksel tripodlar temel vlog kameraları için mükemmeldir. Ayrıca, sabitleyici selfie çubukları, esnek dış mekan tripodları ve daha fazlasını satın alabilirsiniz.

Son olarak aydınlatma var. Tüm profesyonel vloggerların ortak noktası nedir? Geniş aydınlatma kullanırlar. Basit bir halka ışığı yüzünüzü aydınlatabilir ve vlog’unuza profesyonel bir dokunuş sağlayabilir. Bir vlog ayarınız varsa, birkaç kutu ışığı arka planın da yanmasını sağlar. Işıklar oldukça uygun fiyatlı ve kurulumu kolaydır.

6. Taslak Oluştur

Her şey kurulduktan ve hazır hale geldikten sonra bir taslak oluşturma zamanı. Bu, olmasını istediğiniz kadar karmaşık veya basit olabilir. Komut dosyasının tamamını yazmak zorunda değilsiniz. Aslında bunu hiç önermiyoruz. En iyi YouTube videolarından bazıları anında yapıldı. Bir senaryodan okumak sizi çoğu zaman monoton gösterecektir.

Bunun yerine, kapsamak istediğiniz konuların veya video içeriğinizin içermesini istediğiniz konuların temel bir taslağını oluşturmayı düşünün. Temel bir konuşma vlog’u yapıyorsanız, bazı anahtar kelimeleri not alın ve kağıdı görebileceğiniz bir alana yerleştirin. Bu konuşurken yolda kalmanıza engel olacaktır.

Videoları önceden planlamak iyi bir fikirdir. Daha sonra her zaman garip duraklamaları düzenleyebilirsiniz, ancak hazır olmadığınızda kaliteli içeriğin gerçekleşmesini sağlamanın bir yolu yoktur. Bir taslak oluşturarak verimli bir şekilde anlatmak istediğiniz tüm noktalara değinebilir ve eğlenmeye odaklanabilirsiniz.

7. Aksiyon Zamanı

Sonunda ilk videonuzu yapabilirsiniz. Bu genellikle sürecin en zor adımıdır. Tüm hazırlıklara rağmen birçok vlogger kayıt düğmesine basmanın zamanı geldiğinde gerginleşir. Kendi vlog’unuzun başarılı olmasını istiyorsanız bir yerden başlamanız gerekir.

İlk vlog’unuzu oluşturmak için taslağınızı kullanın. Sadece rahatla ve kendin ol. YouTube kullanıcıları orijinalliği ödüllendirir. Vlogger’lar doğal, rahat ve eğlenirken iyi gözükür.

Kendinizi rahat hissetmenize ve ekranda geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek bazı harika vlog ipuçları var.

Birincisi kitlenizle etkileşim kurmaktır. Gelecekteki izleyicilerin sayısını düşünmeyin. Onlar benzersiz görüş ve düşünceleri olan insanlar. Kamerayla sanki onlarla doğrudan konuşuyormuşsunuz gibi konuşun. Soru sorun ve yorum yapmaya davet edin.

Sonra, eğlenmekten korkmayın. Videonuz canlı değil, bu nedenle yeni şeyler denemek ve iyi vakit geçirmek için bu fırsatı kullanın. Görüntüleri daha sonra tekrar izleyebilir ve hoşunuza gitmeyen her şeyi çıkarabilirsiniz. Anahtar, baskı hissetmeden doru cümleyi söyleyebilmek.

Başka bir ipucu da kişisel olmaktır. YouTube kullanıcıları, insanların videolarında kişisel davranmalarından hoşlanıyor. Ekranın karşı tarafındaki kişiyle bağlantı kurmayı kolaylaştırır. Kişisel hikayeler iletin ve konuyla ilgili tutkuyla konuşun.

Son olarak, videolarınızı başlatmak ve bitirmek için kişisel ifadeler kullanmayı düşünün. Bu, vlog topluluğu arasında oldukça yaygındır. Çoğu YouTube kullanıcısı kendi imza ifadesine veya el hareketine sahiptir. Gelecekte yeni videolar için markanızın bir parçası haline gelen hoş bir kişisel dokunuş.

8. Düzenlemek için Biraz Zaman ayırın

Video düzenleme, iyi bir video oluşturmanın en önemli bölümlerinden biridir. Bazı vlog kanalları sadece ilginç düzenlemelere dayanan imparatorluklar kurdu. Başarılı olmak için çığır açan bir düzenleme stili bulmak zorunda değilsiniz. Ancak, videonun temiz ve profesyonel görünümlü olduğundan emin olmanız gerekir.

Piyasada bir ton video düzenleme yazılımı seçeneği var. Her şeyi bir kenarabırakıp ve Final Cut Pro veya Adobe Premiere Pro’ya yatırım yapabilirsiniz, ancak Windows veya Mac’inizdeki ücretsiz uygulamalarla da çok şey yapabilirsiniz.

Basit kesimler yapmak için Windows Movie Maker veya iMovie’yi kullanarak bile kurtarabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda kayıt yaptıysanız yararlanabileceğiniz iPhone ve Android için bazı harika uygulamalar bile var.

Düzenlemeleriniz sırasında videoyu olabildiğince iyi göstermeye odaklanmalısınız. Tuhaf sessizlikleri kesin ve klipleri tek bir uyumlu hikayede derleyin. Ayrıca grafik uygulayabilir, renk düzeltme yapabilir ve sesi dengeleyebilirsiniz. Ne kadar düzenlemeyi seçtiğiniz tamamen size bağlıdır.

Düzenleme konusunda o kadar bilgili değilseniz, işi sizin için halletmek üzere freelance kiralayabilirsiniz. Freelance sitelerinde kolayca video editörleri bulabilirsiniz. Sadece fikirlerinizi net bir şekilde sunduğunuzdan emin olun, izleyicilerin neyin peşinde olduğunuzu bilmesini sağlayın.

9. Yükleme ve Optimize Etme

Kanalınıza yeni bir video yüklemek oldukça basittir. Yine de, çözünürlüğe ve toplam dosya boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Videonun yüklenmesini ve oluşturulmasını beklerken, görünmesini sağlamak için videoyu optimize etmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. YouTube aslında milyonlarca videoya erişim sağlayan büyük bir arama motorudur. Videonuzu bir web sayfası gibi ele alabilir ve görünürlüğü artırmak için arama motoru optimizasyonu teknikleri uygulayabilirsiniz.

Göz alıcı başlıklar yazın

Bunu yapmanın ilk yolu başlıktır. Göz alıcı başlıklar izleyicileri çekmenin en iyi yoludur. Başlığınız açık, öz ve eğlenceli olmalıdır. Videoyu yayınlamadan önce, vlog’unuzla ilgili bazı anahtar kelimeleri yazın. Başlığınızdaki en güçlü anahtar kelimeyi kullanın. Bu, videonuzun bu sorgu için sonuçlar sayfasında ortaya çıkma şansını artıracaktır. Ayrıca, video oynatıcının altında bulunan açıklama metnine bazı ikincil anahtar kelimeler de uygulayabilirsiniz.

YouTube SEO

Ardından, video için etiketler sağlamak lazım. Etiketler, YouTube için SEO sıralamasında önemli bir faktördür. Bu etiketler, kanalınız için İçerik Stüdyosu aracılığıyla videoya eklenebilir. Bu etiketler videonun ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için YouTube tarafından kullanıldığından içerikle ilgili etiketleri seçin. Videonuzu izleyicilere tavsiye etmek veya içeriğinizi bir sonuç sayfasına dahil etmek için kullanılabilirler.

Çekici küçük resimler oluşturun

Son olarak, en önemlisi,küçük resimler. Küçük resimler, videonuzun görsel bir temsilidir. Bir DVD için kapak olarak düşünün. Youtube kullnıcılarına içerikle ilgili kısa bir bakış sunar. Yani, göz kamaştırıcı olması gerekiyor.

YouTube İçerik Stüdyosu, videonuzun ekran görüntüsünden otomatik olarak bir küçük resim seçebilir. Ancak, çoğu profesyonel YouTube kullanıcısı bunu kendisi seçer. Bu, bir fotoğraf düzenleme yazılımında yapılabilir. Sizinkini modellemek için bir ton küçük resim stili var. Genel fikir birliği parlak renkler, çekici arka planlar ve basit metin kullanmaktır.

Canva gibi bir araç kullanmanızı tavsiye ederim. Oluşturmak istediğiniz şey için yeterli olabilecek ücretsiz bir sürümü var. Üzerinde çalışabileceğiniz, küçük resimler ve görüntüler oluşturma işlemini hızlandırabilen önceden oluşturulmuş şablonlara sahiptirler.

10. Kitlenizle Etkileşime Girin ve Sosyal Medyayı Kullanın

Videonuzu iyi optimize ettiyseniz, artık birileri tarafından görüntülenmiş olması gerekir. Büyük bir izleyici akışı görmeyi beklemeyin. YouTube tamamen yavaş büyüme ve tutarlılık ile ilgilidir. İzleyenlerin gelecekteki içerikler için geri gelmelerini sağlamak için etkileşimde bulunun.

Yorumları yanıtlayın ve kitlenizle etkileşime geçin. Eleştiriyi kişisel olarak almayın. Yapmak istediğiniz son şey, yorum bölümünde biriyle kavga etmek. Burası internet. İnsanlar anonim oldukları için mantıksız derecede kaba olabilirler. YouTube’da söyledikleri gibi, “Trolleri beslemeyin.”

Sizinle etkileşime geçmek isteyen izleyicilere yanıt verin. Sosyal medya hesapları oluşturun ve bu izleyicileri sizi diğer platformlarda takip etmeye davet edin. Daha sonra, zaman içinde organik büyüme sağlamak için bu hesaplarda yeni vloglar tanıtmaya başlayabilirsiniz.

11. Geliştirmek için Analytics’i Kullanma

YouTube İçerik Stüdyosu ile ilgili en iyi şey bazı önemli analiz bilgilerine erişiminizin olmasıdır. Kanalınız büyüdükçe, içeriğinizi buna göre ayarlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Görmeniz gereken birçok veri türü vardır. İzleyicilerin nerede bulundukları, kaç yaşında oldukları ve daha fazlası hakkında bilgi bulabilirsiniz.

YouTube, kitleyi elde tutma grafikleri bile sağlar. Bu grafikler size videonuzda ne kadar süre kaldıklarını, tıklamaya karar verdiklerinde ve daha fazlasını söyleyebilir. Verileri görüntüledikten sonra videonuza bakın ve kullanıcıların neleri tıklattığını görün.

Hem siz hem de kitleniz için uygun bir şey bulana kadar bir sonraki videonuzda ayarlamalar yapın. Bu tatlı noktayı bulduğunuzda, elde tutma oranınızı artırabilir ve daha fazla takipçi kazanabilirsiniz.

YouTube tarafından sağlanan bilgilerin ötesinde, gelecekteki içeriğinizi oluşturmak için genel Google analizlerini kullanabilirsiniz. Güncel trendler hakkında videolar hazırlamak her zaman iyi bir fikirdir.
Kullanıcılar zaten trend içeriği arıyor. Peki, neden trene atlamıyorsun ve insanlara istediklerini vermiyorsun. Google Analytics, video fikirleri için kullanabileceğiniz popüler anahtar kelimeleri ve konuları gösterebilir.

12. Sabırlı Olun

Bu süreçte önemli bir adımdır.

Görüntüleme sayınız istediğiniz kadar hızlı çıkmadığında vazgeçmek kolaydır. Birçok büyük vlogger’ın büyük bir kitleye sahip olmadan önce yıllarca fark edilmediğini unutmayın.

Geniş bir izleyici kitlesine sahip olmak zaman alır.
Sadece içerik üretmeyi bırakırsanız onlara hiç sahip olmazsınız.
Bir üretim programı oluşturmayı düşünün. Birçok YouTube kullanıcısı haftada en az bir yeni video yayınlar. Bazıları daha fazlasını yapar ve bazıları yalnızca birkaç ayda bir video yayınlar. Anahtar, kaliteyi korumak ve kitlenizin hoşlandığı alakalı içerik yapmaya devam etmektir.

13. Markanızı Büyütün

Birçok yeni vlogger, Yotutube’dan ne zaman para kazanmaya başlayabilecekleri konusunda birçok soru soruyor. YouTube son yıllarda politikalarını biraz değiştirdi. Şu anda bir Google AdSense iş ortağı olmak için en az 4.000 izleme saatinizin ve 1.000 abonenizin olması gerekir.

Bu aşamaya ulaştıktan sonra YouTube kanalınızı inceler. Program için onaylanırsanız, gelir para kazanmak için videolarınızda reklam göstermeye başlayabilirsiniz. Google, görüntüleme ve gösterimlere dayalı olarak size belirli bir miktar para ödeyecektir.

Youtube’dan para kazanmanın en kolay yolu budur. Ancak, tek çözüm bu değil. Para kazanma fırsatları söz konusu olduğunda fırsatlar sınırdır. Bu, sizi desteklemek isteyen geniş bir izleyici kitleniz olduğu sürece geçerlidir.

Belirli bir başarı seviyesine ulaştığınızda, markanızı genişletebilir ve diğer gelir akışlarına bakmaya başlayabilirsiniz. Birçok vlogger marka anlaşmaları yapar. Bazıları da piyasaya benzersiz ürünler sürüyor.

Bunlardan herhangi birini yapmadan önce markanızı oluşturmalı ve bir kitle kazanmalısınız.

Sonuç

Birçok insan vlog açarak para kazanmak için tanınmış bir yıldız olmanız gerektiğini düşünüyor, ancak gerçek şu ki herkes bunu yapabilir.

İlk evrede çok fazla para kazanamayabilirsiniz, ancak zamanla bir kitle oluşturabilir ve önemli ölçüde daha fazla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Vlogdan para kazanmak için sayısız yol vardır ve bazı stratejiler diğerlerinden daha yaygındır. Reklamcılık vlogların para kazanmasının en kolay yollarından biridir. Kim sadece video çekerek para kazanmak istemez ki?

Google AdSense iyi bilinen bir programdır ve YouTube platformunda vlog yapıyorsanız AdSense’i kullanmaya başlamak kolaydır. Oluşturduğunuz her video reklamverenleri çekmek için kullanılabilecek bir içerik parçasıdır.

Google AdSense reklamverenleri vlogger’larla eşleştirdiği için harika bir programdır. Kavramın anlaşılması çok basit. Bir reklamveren ürünlerini tanıtmak için bir vlogger videosu kullandığında, vlogger reklam gelirinin bir yüzdesini alır.

Google AdSense, vloglarınızdan hızlı bir şekilde para kazanmanızı kolaylaştırır ve çabalarınızdan para kazanma fırsatı verir.

Vlogdan para kazanmasının bir başka popüler yolu da markalı mal satmaktır. Markanız büyüdükçe, kitleniz onunla birlikte büyüyecek ve sonunda markalı ürünler satmaya başlayabilirsiniz.

Bugün sizin için markalı ürünler yapacak şirketler bulmak her zamankinden daha kolay. Birçok şirket, üzerinde marka logonuzun bulunduğu özel ürünler yaratacak ve bunu para kazanmak için hayranlarınıza satabileceksiniz.

Birkaç üst düzey vlogger markalı tişört, şapka vb. satıyor, ancak bu tür ürünlerle sınırlı değilsiniz. Sponsorluklar da çok para getirebilir.

Reklamcılık en az gelir getirme eğilimindedir ve birçok vlogger buna ek olarak farklı kazanç fırsatlarını kullanır. Kitleniz yeterince büyüdüğünde, çok daha fazla erişiminiz olacak ve sponsorluk anlaşmaları bulabileceksiniz.

Kitlenize bağlı olarak sponsor aramak için herhangi bir şey yapmanız gerekmeyebilir ve şirketler size gelecektir. Bir şirket, sponsorluk karşılığında size para ve ürünler teklif edebilir ve bunun için yapmanız gereken tek şey vlog içeriklerinizde onlardan bahsetmek.

Artık vlogdan para kazanmak için ne gerektiğini bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? YouTube, bir marka oluşturmanın, büyütmenin ve para kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Bir vlogdan daha kişisel bir şey yoktur. Başkalarıyla kolayca bağlantı kurabilir ve yaptığınız her şeyi takip edecek bir kitle oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken başlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir