Staj Yapmanın 10 Faydası

Staj yapmak isteyebileceğiniz kariyer için iyi bir giriş niteliğindedir. Stajlar genellikle sizi kariyer hedeflerinize uyan bir şirketle eşleştirmenize yardımcı olabilecek bir eğitim danışmanı aracılığıyla düzenlenir. Şirketler tipik olarak stajlar için eğitim gereksinimlerini karşılamaları gerektiğinden, tam zamanlı sürdürmeyi planladığınız işi keşfetmenize yardımcı olmak için bir şirketin işinin birçok yönüne maruz kalabilirsiniz. Bu yazıda staj yapmanın 10 önemli faydasını tartışıyoruz.

Staj nedir?

Staj, belirli bir süre için işe alınmış bir başlangıç ​​pozisyonudur. Asıl amaç stajyerin deneyim kazanması olduğu için ücret ödenebilir veya ödenmeyebilir. Genellikle seçtiğiniz alanda lisans veya lisansüstü eğitim sırasında bir staj başvurusunda bulunursunuz ve ardından bir şirkette tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak bir veya daha fazla ay boyunca çalışırsınız. Stajyer olarak bir yaz boyunca veya derslerinizle birlikte bir sömestr veya çeyrek boyunca çalışabilirsiniz.

Stajlar, değerli bir iş deneyimi kazanmanıza, bir eğitim şartını yerine getirmenize ve özgeçmişinize eklemeniz için materyal vermenize yardımcı olabilir. İlgi alanlarınızı keşfetmenize ve kişisel kariyer hedeflerinizi oluşturmanıza izin verirken, sizi tam zamanlı istihdamın birçok yönüyle tanıştırabilirler.

Stajın faydaları

Üniversite eğitiminizi bitirip seçtiğiniz kariyer yoluna başlarken, bir stajın odak noktanızı daraltmanıza ve gelecekteki işler için sizi eğitmesine nasıl yardımcı olabileceğini düşünün. Staj yapmanın öğrenciler için bazı avantajları şunlardır:

1 . İş tecrübesi

İş listeleri genellikle eğitim ve asgari iş deneyimi gibi gereksinimleri tanımlar. İş gücüne okuldan veya bir mesleki eğitim programından sonra ilk kez giriyorsanız, muhtemelen gerekli deneyime sahip değilsinizdir. Staj, bu boşluğu doldurmanın mükemmel bir yoludur. Gerçek dünya ortamında, seçtiğiniz alandaki bir işletmenin nasıl çalıştığına dair değerli bilgiler edinebilir, toplantılara katılabilir ve atanmış görevleri yerine getirebilirsiniz.

2 . Araştırma tecrübesi

Bilimsel alanlarda, örneğin, bir staj, bir laboratuvarda araştırmaya yardımcı olmaktan oluşabilir. Üniversite derslerinizde öğrendiğiniz araştırma becerilerini pratik bir ortamda test edebilir ve laboratuvarın yaptığı önemli araştırmalara anlamlı bir şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Staj fırsatları, ne tür bir laboratuvar çalışması yapmak istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

3 . Çeşitli görevlere ve departmanlara erişim

Laboratuar araştırması gibi bazı stajyerlikler sizi her gün belirli bir göreve atayabilirken, diğer ofisler çeşitli departmanlardaki ve işlerdeki kişilere maruz kalmanızı sağlayabilir. Üst yönetime yardımcı olabilir, toplantılara katılabilir, projeler için küçük görevleri tamamlayabilir veya ofisin günlük işlevlerini gözlemleyebilirsiniz. Eğitim alanınız genel ise, örneğin iletişim lisans derecesi gibi, her departmanın nasıl çalıştığını gördüğünüz bir yayıncılık şirketinde staj, yayıncılık endüstrisinde ne tür bir iş peşinde koşmak isteyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

4 . Mentorluk

En değerli mentor ilişkileri genellikle hem mentor hem de danışan için deneyimi geliştiren kişisel bir bağlantıyla başlar. Stajyer olarak çalışmak, size potansiyel bir mentorla doğal olarak tanışma ve kariyer yolunuza rehberlik edecek bir ilişki kurma fırsatı verebilir. Şahsen, rehberlik ve girdi ararken kişiliğinizi açığa çıkarma ve hürmet ve saygı gösterme şansına sahipsiniz. Bir stajyerlik, başka bir yerde tam zamanlı bir pozisyonda çalışsanız bile, ilişkinizin organik olarak geliştiği bir durum yaratabilir.

5 . Kariyer hedeflerine rehberlik et

Eğitiminiz sırasında, ilgi alanlarınızı belirlemek için çeşitli konularda çalışabilirsiniz. Bazıları için, bir üniversite derecesi tam olarak ne tür bir kariyere sahip olmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olur. Diğerleri için ders çalışmak, birden fazla kariyer seçeneği sunan çeşitli deneyimler sunar. Bir stajyerlik, bu kesin kariyer yoluna sıkı bir bağlılık olmadan sizi günlük zorluklar ve görevlerle tanıştırarak size iş deneyimi sağlayabilir. Belirli işlerin kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir ve size kariyer tavsiyesi ve rehberliği verebilecek insanlarla tanışmanıza olanak tanır.

6 . Profesyonel bir ağ oluşturun

En başarılı iş arama, genellikle alanınızdaki açık pozisyonlar için sizi önerebilecek diğer kişilerle tanışmaktan gelir. Stajlar, iş ağınızı genişletmenin pratik bir yoludur. Tanışacağınız profesyoneller gelecekteki işlerinizle en değerli bağlantı olabilir, bu nedenle merak, şevk ve isteklilik göstermek, profesyonel bağlantılarınızın potansiyelinizi görmesine yardımcı olabilir.

7 . Güçlü bir özgeçmiş oluşturun

Bu değerli iş deneyimi, özgeçmişinize büyük katkı sağlar. Sadece stajınızdan görev ve projeleri özgeçmişinizin deneyim bölümüne eklemekle kalmayacak, aynı zamanda kalıcı bir pozisyon için hedefinizi daha net bir şekilde tanımlayabileceksiniz.

8 . İyi referansları ve tavsiyeleri güvence altına alın

Stajınız sırasında tanıştığınız danışmanlar ve mentorlar, tam zamanlı bir işte çalışırken sizin için değerli bir referans olabilir. Ne kadar pozitif ve çalışkan olursanız, yöneticiler sizi açık pozisyonlar için tavsiye etmeye o kadar isteklidir. Bir stajdan elde edilen referanslar iş aramalarınızda değerli olabilir çünkü bu yöneticiler sizi şahsen tanıyacak ve şirkete nasıl katkıda bulunduğunuzu göreceklerdir.

9 . Kalıcı bir işe geçiş

Stajınız siz ve adına çalıştığınız kişiler için olumlu bir deneyimse, şirkette kalıcı bir pozisyon için işe alınabilirsiniz. İşe alma yöneticileri, hangi stajyerlerin açık pozisyonlar için uygun olacağını belirlemek için genellikle stajları bir görüşme süreci olarak kullanır.

Stajlar, ön istihdam eğitimi olarak hareket edebilir ve insan kaynakları personeli ve yöneticileri, bir takıma değerli bir katkı olup olmadığınızı belirlemek için sizi çeşitli durumlarda gözlemleyebilir. Staj bağlantıları yapmadan iş ararken karşılaşabileceğiniz stresi azaltır. Bu şirketin kalıcı bir pozisyonu olmasa bile, yine de alanınızdaki kişiler ve danışmanlarla devam edebilirsiniz.

10 . Güven oluşturun

Üniversiteden tam zamanlı çalışmaya geçiş sizi aynı anda heyecan, endişe, umut ve hırsla doldurabilir. Staj, uzun vadeli yapmayı umduğunuz işle bazı geçiş zamanlarını doldurmanın iyi bir yoludur. Hızlı bir şekilde kalıcı bir iş bulma baskısını ortadan kaldırabilir ve üzerinde çalıştığınız beceri ve bilgileri pratik bir duruma uygulamanıza yardımcı olabilir.

Stajlar, bir şirketin sadece soyut olarak öğrenmek yerine liderleri nasıl geliştirdiğini gösterebilir. Mükemmel zaman yönetimi becerilerini gözlemleyebilir ve taklit etmek istediklerinizi not edebilirsiniz. Değerli işbirliği becerileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Stajı eğitiminizin bir uzantısı olarak düşünürseniz, gelecekteki işinize uygulamak için bir dizi güven artırıcı özelliğe sahip olmanız muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir