Ne Yapsam İş Bulamıyorum Diyenler İçin 12 İpucu

Ne yapsam iş bulamıyorum diyenlerden biriyseniz, iş arama yaklaşımınızı nasıl değiştirebileceğinize veya geliştirebileceğinize kapsamlı bir şekilde bakmak yardımcı olur. Başarılı bir şekilde bir iş bulmak, nasıl ve nereye baktığınızı ve becerilerinizi nasıl sunduğunuzu değiştirmek için biraz yaratıcı düşünme gerektirebilir. Bu makalede, bir iş bulmak ve işe alınma şansınızı artırmak için ipuçları ve örnekler sunuyoruz.

İş bulamıyorum diyenler için ipuçları

Bir iş bulma şansınız düşükse, sonuçlarınızı iyileştirmek için nasıl birkaç değişiklik yapabileceğinizi düşünmek için iyi bir zamandır. İşte beklentilerinizi geliştirmenin ve kendinizi işverenler için daha çekici hale getirmenin 12 yolu:

1. Bir başvuruyu doldurmadan önce bekleyin

İdeal bir pozisyon bulur bulmaz bir başvuru formu doldurmak cazip gelebilir, ancak şirket hakkında daha fazla bilgi sahibi olana kadar beklemek size rekabette avantaj sağlayabilir. Şirketi araştırmak için biraz zaman ayırın, böylece bir çalışanda ne aradıkları hakkında iyi bir fikre sahip olursunuz. Şirketi sosyal medyada takip edebilir veya ürün veya hizmetlerini şirket kültürü ve vizyonu ile tanıştırmak için kullanabilirsiniz. Benzersiz bakış açınızı veya çözümlerinizi şirkete göre hizalayın ve ardından bu fikirleri göz önünde bulundurarak uygulamaları tamamlayın.

Örneğin, başvurduğunuz şirket, geri bildirim ve fikirler için çalışanlarıyla işbirliği yapmayı seven bir işletme ise, başvurunuzu gönderirken şirketin ideallerine uyacak şekilde ekip çalışmasını, iletişimi ve motivasyonu vurgulayan becerileri vurgulamalısınız.

2. Özgeçmişinizi geliştirin

Özgeçmişinizi becerilerinize ve deneyimlerinize uyacak şekilde güncellemek, bir işe girmek için çok önemli bir adımdır. Özgeçmişinizi açık pozisyona uyarlamak için önceki iş görevlerinizi, devredilebilir becerilerinizi ve eğitiminizi inceleyin. Şirketi araştırın ve iş tanımını inceleyin, böylece şirketin ne aradığını iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Özgeçmişinizi, işverenin neden iş için doğru olduğunuzu göstermek için aradığı becerileri vurgulayacak şekilde ayarlayın.

Örneğin, bir kahve şirketinde pazarlama pozisyonu için başvuruyorsunuz ve bir süredir müşteri olduğunuz için farklı tatlar, kombinasyonlar ve daha fazlası için fikirleriniz var. Yaratıcı düşünme becerilerinizi vurgulayın ve fikirlerinizin şirketin karını nasıl artırabileceğini ve vizyon ifadesini nasıl karşılayabileceğini açıklayın.

3. Etkileyici bir kapak mektubu hazırlayın

Özgeçmişiniz deneyiminizi, becerilerinizi ve eğitiminizi listelerken, kapak mektubunuz neden açık bir pozisyon için doğru seçim olduğunuz konusunda ayrıntılara giriyor. Kapak mektubunuzu, işe olan coşkunuzu göstermek ve işletmeye nasıl fayda sağlayacağınızı açıklamak için bir fırsat olarak kullanın. Bir başarıyı tartışın veya önceki bir pozisyonda nasıl iyileştirmeler yaptığınızı açıklayın.

İddialarınızı desteklemek için gerçek örnekler veya veriler kullanın, örneğin, X şirketi için çalışırken, takipçileri üçe katlayan ve 100.000 TL’den fazla gelir elde eden birkaç başarılı sosyal medya kampanyası yürüttüm. Uzmanlığımı ve bilgimi uygulamayı dört gözle bekliyorum. Y şirketi için aynı veya daha iyi sonuçları üretecek yeteneklere sahibim.

4. Sosyal medya profillerinizi güncelleyin

Profesyonel sosyal medya profilleriniz (Linkedin gibi) uzmanlığınızı, deneyiminizi ve coşkunuzu özetlemelidir. Kendiniz ve neden doğru aday olduğunuz hakkında derinlemesine bilgiler vererek kendinizi işverenlere çekici kılmak için bu platformları kullanabilirsiniz. İşverenleri size çekmek için bilgi ve fikirlerinizi paylaşmak için gruplara veya tartışmalara katılmayı düşünün.

Profesyonel olmayan sosyal medya hesaplarınız varsa, her sitede sunduğunuz görüntünün bir işverene nasıl görünebileceğini ve içeriğini değiştirmeniz gerekip gerekmediğini düşünün.

5. Görüşme pratiği yapın

Size sorulabilecek çeşitli soruları yanıtlamaya hazırlanmak, görüşme sürecine çok yardımcı olabilir. Bir arkadaşınızdan veya meslektaşınızdan sahte bir görüşmeye katılmasını isteyin ve çeşitli soruları yanıtlayarak pratik yapın. İş rolüne özel örnek sorular arayın ve görüşmeden önce cevaplarınızı prova edin. Önceden pratik yapmak, işverenin neyi bulmaya çalıştığını anlamak ve mükemmel bir yanıt oluşturmak için sorulan soruyu gerçekten dinleme fırsatı verir.

Örneğin, “Son işinizde en büyük başarınız neydi?” Şirkete nasıl katkıda bulunduğunuzu ve neden değerli olduğunuzu ölçerken “Hataları önlemek için hangi adımları atıyorsunuz?” zaman yönetimi ve problem çözme becerilerini gösterir.

6. Takip edin

Bir başvuru gönderdikten veya bir mülakatı tamamladıktan sonra, işverenle görüşmeyi unutmayın. İşe alım müdürü ile iletişime geçerek onları başvurunuz hakkında uyarın ve pozisyon için coşkunuzu iletin. İşe alım müdürüne zaman ayırdığı için teşekkür etmek ve sizinle ilgili hafızalarını güçlendirmek için bir görüşmeden sonra bir teşekkür notu göndermeyi düşünün. Yöneticilerin kolayca ulaşabilmesi için iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

7. Ağ oluşturmayı kendi yararınıza kullanın

Diğer profesyonellerle ağ kurmak, iş bulmanıza yardımcı olabilecek başkalarıyla ilişkiler kurmanızı sağlar. Meslektaşlarınızla veya üst yönetimle ağ kurarken, güvenlik açığı göstermekten ve iş aramanızda onların tavsiye veya rehberliğini istemekten korkmayın. Yeni fikirler üretmek için beyin fırtınası gruplarına katılın ve sizi farklı bir yöne yönlendirebilecek veya sizi değerli bağlantılarla tanıştırabilecek fırsatları kovalayın.

8. Bir kursa veya ek eğitime katılın

Becerilerinizi geliştirmek, alanınızda öğrenme ve gelişme isteğinizi gösterir. Sektörünüzle ilgili bir ders almayı veya bir sertifika programına kaydolmayı düşünün. Ek eğitim bir ağ oluşturma fırsatına dönüşebilir ve kariyer yolculuğunuza rehberlik edebilecek insanlarla tanışabilirsiniz. Özgeçmişinize tüm ek eğitiminizi eklemeyi unutmayın.

9. Bir mentor veya koç bulun

İş arama ve başvuru sürecinde size yardımcı olacak bir akıl hocası veya koç bulmak çok yardımcı olabilir. Mentorlar genellikle becerilerinizi geliştirmenize ve kariyer yolunuza rehberlik edebilecek daha fazla deneyime ve bilgiye sahip insanlardır. Mentorlar, siz bir işe girdikten sonra bile uzun vadeli rehberlik yapan aile üyeleri, öğretmenler veya eski işverenler olabilir. Koçlar özgeçmişinizi cilalamak, mülakata hazırlık yapmak ve kapak mektupları hazırlamak gibi belirli görevlere yardımcı olma eğilimindedir.

10. Tamamlayıcı endüstrilere bakın

Bir iş bulamadıysanız, ilgili bir sektöre veya alana bakmayı düşünün. Bu değişikliği, deneyiminizi geliştirmek ve birincil alanınıza yönelik yeni fikirler veya yaklaşımlar keşfetmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Örneğin:

  • Sürekli olarak restoran endüstrisinde çalıştıysanız, yemek hizmetleri alanında iş aramayı deneyin
  • Otelde çalıştıysanız, uçuş görevlisi olmayı düşünün
  • Kasiyer olarak deneyiminiz varsa, vezne pozisyonlarına başvurun
  • Geçinmek için araba sattıysanız, emlakçı olmayı düşünün
  • Gazetecilik alanında çalıştıysanız, bir pazarlama rolüne geçmeyi düşünün

11. Diğer iş türlerini düşünün

Tercih ettiğiniz pozisyonda bir iş bulmakta güçlük çekiyorsanız, geleneksel işlere alternatifleri geçici bir çözüm olarak düşünün. Başka bir yerde bulamayacağınız, başka bir pozisyon elde etmenize veya kendi işinizi kurmak için ilham almanıza yardımcı olabilecek deneyim kazanabilirsiniz. Evden çalışmak, kuryelik, araç kullanmak veya yemek dağıtımı gibi işler, mükemmel işi ararken değerli bir deneyim ve para kazanmanın yollarıdır.

12. Zihniyetinizi ayarlayın

İş arama konusunda hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız, ara vermeyi düşünün. Hayal kırıklığı, uygulamalara ve mülakatlara yansıyabilen olumsuz düşünmeye yol açabilir. İş aramanızdan biraz uzaklaşmak, zihninizi boşaltmanıza ve odaklanmanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ne aradığınızı, hangi değişiklikleri yapabileceğinizi, hangi alternatiflerin mevcut olduğunu anlamak için biraz zaman ayırın ve yeniden başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir