Daha Fazla Müşterileri Çekmek İçin 10 Pazarlama Stratejisi

Pazarlama, satın alan kitlenin önüne bir fikir, ürün veya hizmet getirme sürecidir. Pazarlama, bir müşterinin istek ve ihtiyaçlarına odaklanır, böylece şirketler bu müşterileri işletmeye çekmek için ürünlerini kimin satın alabileceğini belirleyebilir.

Bu yazıda, yeni müşteriler çekmenize ve sadakatlerini korumanıza yardımcı olabilecek 10 farklı pazarlama stratejisini tartışıyoruz.

Pazarlama stratejisi nedir?

Pazarlama stratejisi, bir işletmenin satışları artırmak, bir markayı büyütmek veya bir değer teklifi olarak bilinen ürünün değerini öne çıkarmak için attığı bir dizi adım veya eylemdir. Bir pazarlama stratejisi müşteriye hitap eder ve onların işletme veya ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlamayı amaçlar. Müşteriye hitap etmek için, bir işletmenin müşterinin kim olduğunu ve satın alma kararlarını nasıl verdiğini anlaması gerekir. Şirketler, belirli hedefleri göz önünde bulundurarak onlara ulaşmak için bir pazarlama stratejisi tasarlayabilir. Bir pazarlama stratejisi geliştirmek, genellikle hedefe ulaşmak için atılan adımların ana hatlarını izler.

Bir pazarlama stratejisinin nasıl çalıştığını gösterir:

 • Farkındalık: Markayı veya hizmete çeşitli mecralar (genellikle reklam) aracılığıyla duyurma eylemi
 • İlgi: Alıcıları daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmek için ilgi yaratma adımı
 • Arzu: Alıcıya, ürünü istemesi veya markayı beğenmesi için duygusal bir bağ oluşturmak
 • Eylem: Alıcının bir broşürü eline aldığı, daha fazla bilgi edinmek için çağrı yaptığı veya bir satın alma işlemi gerçekleştirdiği adım
 • Elde tutma: Bir kişi müşteri olduğunda, iş odağını müşteriyi memnun etmeye çevirir, böylece geri dönebilir ve belki de şirketi arkadaşlarına ve ailesine yönlendirebilir.

Pazarlama stratejisi oluşturmak

Müşterilere ulaşmak ve bir şirketin markasını oluşturmak için bir işletme, her pazarlama stratejisiyle başarmak istediklerine göre hedefler belirler. Hedef belirleme, şirketin değerini bilmeyi ve ideal alıcıyı hedeflemeyi içerir. Pazarlama stratejileri, stratejinin tekrar uygulanıp uygulanmayacağını etkileyebilecek olan yatırım getirisini (ROI) belirlemek için zaman çizelgeleri oluşturur ve stratejinin başarısını ölçer. SMART hedefleri sürecini kullanmak, stratejinin tanımlanmasına ve hedefin belirlenmesine yardımcı olur.

Örneğin, bir kahve şirketi tatillere denk gelecek şekilde yeni lezzetini piyasaya sürüyor. Satışları artırmak için SMART hedefini şu şekilde belirler:

 • Spesifik: Şirket 1.000 yeni müşteri kazanmak istiyor.
 • Ölçülebilir: Şirket bunu yıl sonuna kadar başarmak istiyor.
 • Eyleme dönüştürülebilir: Şirket, reklamın en etkili olacağı yeri belirler.
 • İlgili: Ürün tatil temalı ve lansmanı Kasım ayında yapılacak.
 • Zamana bağlı: Belirli bir zaman çizelgesi, şirketin belirli bir sonucu hedeflemesine ve hedefi gerektiği gibi ayarlamasına izin verir.

Bir pazarlama stratejisinin bir pazarlama planından farkı nedir?

Bir pazarlama planı, bir şirketin başarmak istediği şeyle ilgili fikirleri özetler ve pazarlama stratejisi, planın bileşenlerini oluşturur ve onu eyleme geçirir. Pazarlama planları, şirketin hedeflerine ulaşmak için belirli stratejileri detaylandırır ve belirli pazarlama stratejilerinin ne zaman gerçekleşeceği ve pazarlama kampanyalarının lojistiğinin ayrıntılarını içerir.

Pazarlama stratejileri, pazarlama planını bilgilendirir ve genellikle daha uzun ömürlüdür çünkü zaman içinde çok fazla değişmeyen değer önerileri ve marka dinamikleri içerirler. Stratejiler, bir işletmenin hitap ettiği kişileri bulabileceği ve işletmenin bu kişiyi bir müşteriye nasıl dönüştürebileceğini tanımlayabileceği bir dizi ortam ve mekanı kapsar.

Pazarlama stratejisi örnekleri

İşte şirketlerin daha fazla müşteriye ulaşmak, tekrar iş yapmayı teşvik etmek ve marka sadakati oluşturmak için kullandığı 10 yaygın pazarlama stratejisi:

1. Sosyal medyadan yararlanın

Sosyal medya, müşterilerle bağlantı kurmanın birçok çekici yolunu sunar. Bir işletme, ürünleri hakkında fotoğraflar veya videolar yayınlayabilir veya yorum veya mesajlaşma yoluyla iletişim kurabilir. Sosyal medya, müşterilerin işletme veya sektör hakkında bilgi edinebilecekleri bir ortam sağlar. Müşterilerle etkileşim kurmak, marka bağlılığı oluşturur ve müşteri hizmetini yükseltir.

Örnek: Pazartesi günü bir kahve şirketi, kahve yapma sürecinin bir videosunu yayınlar ve Salı günü yeni bir kahve aromasını duyurur ve müşterileri bir lezzet testi için mağazalarından birine uğramaya teşvik eder. Cuma günü şirket, yeni ürünle ilgili fikirlerini almak için müşterilerle çevrimiçi iletişim kuruyor.

2. Bir blog açın

Bloglar, bir müşterinin satın alma kararı vermesine veya bir hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan bir web sitesi veya ürün sayfasında içerik sağlar. Stratejinin hedeflerine bağlı olarak bloglar günlük veya haftalık olarak güncellenebilir ve gönderiler ideal olarak değer yaratır ve yetki oluşturur. Bazı şirketler, değeri onaylayan veya müşterileri eğiten konuk blog yazarları içerebilir. Blog gönderilerini sosyal medyada veya benzer yerlerde paylaşmak, izleyiciyi ve potansiyel müşteri tabanını genişletir.

Örnek: Dr. Erkan’ın psikoloji uygulaması, yeni bir terapi tekniği uygulamayı planlıyor. Doktor, müşterilerinin nasıl çalıştığını anlamalarını ister, bu nedenle teknik hakkında ayrıntılı bilgi veren haftalık bir blog yazısı başlatır. Dr. Erkan ayda bir, farklı bakış açıları ve okuyucu etkileşimi için önde gelen psikologların gönderilerini sunuyor.

3. Arama motoru optimizasyonunu (SEO) en üst düzeye çıkarın

Anahtar kelimeler, belirli bir konuyu bulmak veya bir sorguyu yanıtlamak için bir arama motoruna yazılır. Web tarayıcıları, bu anahtar kelimeleri web sitelerinde veya makalelerde aramak ve sonuçları kullanıcıya sunmak için tasarlanmıştır. Etkili SEO, şirketi yalnızca arama motoru sonuçlarının en üstüne yerleştirmekle kalmaz, aynı zamanda müşterileri segmentlere ayırmanın ve hedeflemenin güçlü bir yoludur. Anahtar kelimeler ve kelime öbekleri değerli olsa da, şirketler değer sunan ilgi çekici içerikler de oluşturmalıdır.

Örnek: Bir spor malzemeleri şirketi bisikletlerde indirim yapıyor ve belirli anahtar kelimeleri kullanarak satışla ilgili içerik oluşturuyor. Şirket, bisikletlerle ilgili anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırır ve içeriği boyunca kullanmak üzere aralarında en popüler olanı seçer.

Bisiklet satışı için örnek anahtar kelimeler veya kelime öbekleri:

 • Bisiklet
 • Bisiklet satışı
 • Bisiklet indirimi
 • Bisiklet fiyatları
 • Bisiklet modelleri

4. Harekete geçirici mesaj oluşturun

Harekete geçirme ifadesi, müşterinin soru sorması, takip etmesi, daha fazlasını öğrenmesi veya bir karar vermesi için bir istemdir. Bir eylem çağrısı soru, teklif, öneri veya aciliyet duygusu yaratma şeklinde olabilir.

Örnekler:

 • İndirim Salı günü bitiyor, sizinkini hemen alın!
 • Posta listemize katıldığınızda bu ücretsiz raporu alın.
 • Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Buraya Tıkla!

5. Influencer’lar ile ortak olun

Influencer’lar, öncelikle hitap ettikleri bir takipçi veya kitle kazanmış sosyal medya insanlardır. Şirketler, iş hedeflerine veya stratejilerine uyan influencer’lar ile ortaklık kurabilir. Influencer’lar bir ürünü kullanarak, giyerek veya takipçilerine anlatarak bir ürünü tanıtabilirler. Şirketin ürünleri ve satış sistemleri mevcutsa, influencer’lar satın almayı etkilemek için doğrudan deneyim yoluyla değer yaratmaya yardımcı olabilir. Şirketin nişine uyan influencer’lar, işletmenin daha fazla müşteriye ulaşmasına yardımcı olabilir.

Örnek: Yürüyüş botları üreten bir şirket, bir sosyal medya platformunda popüler bir kişiyi takip ediyor. Kişinin birçok takipçisi var ve yürüyüşe çıktığı birçok yerin fotoğraflarını ve paylaşımlarını yapıyor. Şirket influencer’a yaklaşır ve botları giymeyi ve paylaşımlarında onlardan bahsetmeyi kabul etmesi durumunda bir anlaşma yapar. Şirketin sosyal medya hesabını etiketler ve takipçilerine botları önerir.

6. E-posta pazarlamacılığı için bir posta listesi oluşturun

Bir posta listesi oluşturmak, bir işletmenin müşterilerine teşvikler sunmasına veya geri gelmeleri için onları teşvik etmesine yardımcı olabilir. E-posta ile pazarlama, şirketi müşterinin önünde tutarken, şirket belirli müşterileri hedeflemek için listeleri segmentlere ayırabilir. Bir spor malzemeleri şirketi gençler için ürettiği baskılı patenleri piyasaya sürüyorsa, listesini 18 ila 24 yaşları gibi belirli bir demografiyi hedefleyecek şekilde bölümlere ayırabilir. E-postaların otomasyonu, kişiselleştirilmiş mesajlar aracılığıyla müşterilerinize hemen bağlanabileceğiniz anlamına gelir. Posta listeleri, müşterileri satışlar veya promosyonlar konusunda uyarır, bir ürünün kullanımıyla ilgili ipuçlarını paylaşır veya endüstrisi hakkında eğitim sağlar.

7. Bir satış ortaklığı programı oluşturun

Satış ortakları, web sitesi, sosyal medya platformu veya benzer yollar aracılığıyla markanızı tavsiye eden kişilerdir ve bunun karşılığında her bir satıştan bir miktar komisyon alırlar. Satış ortakları, insanların iş hakkında konuşmasını sağlar ve ürün ve hizmetlerin satışını büyük ölçüde artırabilirler.

8. Müşterilerle sohbet ederek etkileşim kurun

Sohbet özelliğine sahip olmak, müşterilerin sorularını yanıtlamanın veya sorunları hemen çözmenin harika bir yoludur . Müşteriler, bir hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir ürünün sorunlarını gidermek veya teslimat süreleri hakkında soru sormak için sohbeti kullanabilir.

Örnek: Bir tüketicinin elektrik süpürgesi arıza yaptı, bu nedenle makinede sorun gidermek için bir telefon numarası veya belge bulmak için şirketin web sitesini ziyaret ediyor. Web sitesine girdikten sonra müşteri, bir temsilciye hemen mesaj göndermesini sağlayan bir sohbet özelliği bulur. Müşteri, süpürgesinin yeni bir parçaya ihtiyacı olduğunu öğreniyor ve sohbet temsilcisi, hafta sonuna kadar ona gerekli parçayı temin edeceğini açıklıyor. Müşterinin sorunu hemen çözüldü.

9. Web seminerleri düzenleyin

Web seminerleri genellikle web tabanlı öğrenme veya bilgilendirme oturumlarıdır. Web seminerleri, yeni çalışanlar için bir işe alım aracı olarak veya bir müşteriye işletmeyi tanıtmak için kullanılabilir. Web seminerleri bir soru ve cevap oturumu içerebilir veya bir eylem çağrısıyla sona erebilir.

Örnek: Bir şirket yeni bir bahçe aracı üretti ve ürün etrafında bir dizi web semineri oluşturdu. İlk web semineri, aracın bahçeciliği nasıl kolaylaştıracağını açıklar, ikinci web semineri, aracın kullanımına ilişkin ipuçları sunar ve üçüncüsü, aracı kullanan müşterilerin fotoğraflarını veya videolarını paylaşır. Her web semineri, aracın satın alınmasında %20 indirim için bir kupon sunar.

10. Müşteri tanımlaması yapın

Müşteri tanımlaması, müşterilerin kim olduğunu, neyi sevdiklerini tanımlar ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için satın alma modellerine ilişkin fikir verir. Bir ürün veya hizmet satan şirketler, nihayetinde satın almak için bir müşteriye ihtiyaç duyar. İdeal müşterilerinin araştırılmasıyla şirketler, hizmetlerini daha da kişiselleştirmek için mevcut kişileri tanımlar.

Örnek: Bir sörf tahtası şirketi, çoğundan daha uzun (1,90) insanlar için uygun bir tahta tasarlar. Şirket, pazarlama çabalarını tanımlamak için ideal müşterisinin bir karakter taslağını oluşturur. Şirket, odaklandıkları anda ideal müşterileri hakkındaki ayrıntıları günceller:

 • 1,90 ve daha uzun
 • 18-25 yaş arası (şirket birçok müşterinin 25 yaşın üzerinde olduğunu keşfettiğinde 18-35 yaşındakilere güncellenir)
 • Üniversitede (veya yeni mezun)
 • Sahili seviyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir