Kadınların İş Görüşmesinde Ne Giyeceklerine Dair Bazı İpuçları

İş arama sürecinin en iyi kısımlarından biri iş görüşmesine davet edilmektir. Bu, kağıt üzerinde iş için yeterince iyi olduğunuzu gösterir. Şimdi yapmanız gereken tek şey, görüşme sırasında görüşmeciyi yüz yüze etkilemek ve iş sizin.

Görüşme odasına girmeden önce, görüşmecilerin sizi daha önce hiç görmediğini unutmayın. Elbette, özgeçmişinizden sizinle ilgili bir şeyler biliyorlar, ancak bu, sizi yeterince iyi algılamaları için yeterli değil. Bu nedenle mülakat, iyi ve kalıcı bir ilk izlenim bırakmak için tek şansınızdır.

Harika bir ilk izlenim bırakmanın büyük bir kısmı görünüşünüze bağlıdır ve bu nedenle mülakata giderken düzgün giyindiğinizden emin olmanız gerekir.

Bir iş görüşmesi sırasında düzgün giyinmek sizi bir profesyonel olarak sunar, hem kendinize hem de sizinle görüşme yapanlara saygı duyduğunuzu gösterir, potansiyel işvereninizin kurumsal kültürünü anladığınızı gösterir ve işe olan ilgi düzeyinizi gösterir.

Şimdi, elbette, uygun şekilde giyinmek, işi gerçekten alacağınızı garanti etmez. Ayrıca, genel mülakat sorularını nasıl yanıtlayacağınızı, vücut dilinizi nasıl kontrol edeceğinizi, şirket hakkındaki tüm önemli bilgileri bilmeli, düşüncelerinizi nasıl ifade edeceğinizi vb. Bilmelisiniz.

Yine de düzgün giyinme bulmacanın çok önemli bir parçasıdır. İş için kalifiye olabilirsiniz, ancak yine de işe alınmayı kaçırabilirsiniz çünkü giyinme tarzınız sizi ciddiyetten yoksun, profesyonel olmayan bir karakter olarak tasvir edebilir.

Peki, iyi bir izlenim yaratmak ve rekabette öne çıkmak isteyen bir kadın olarak, iş görüşmesinde ne giymelisiniz?

Peki, bu sorunun cevabı büyük ölçüde başvurduğunuz işin türüne, sektöre, şirketin kendisine vb. Bağlı olacaktır.

Yine de, başvurduğunuz işin türüne rağmen işinize yarayacak bazı genel ipuçları var. Aşağıda, bir iş görüşmesinde ne giyeceğinizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalara bir göz atalım.

Bakım (saç, makyaj)

Bakım, genel görünümünüzde önemli bir rol oynar ve bu nedenle, bir iş görüşmesine giderken bakımlı olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.

Sonuçta, çok renkli saç stiliniz bir iş görüşmesinden çok bir konser için daha uygun görünüyorsa, bir iş görüşmesinde resmi bir etek giymenin ne anlamı var?

Bakım, kendinizi temiz ve şık tutmak için yaptığınız şeyleri ifade eder. Bakım, yüzünüz, saçınız, tırnaklarınız, nasıl koktuğunuz, cildiniz gibi şeylere dokunur. Aşağıda, iş görüşmenizden önce kendinize nasıl bakım yapacağınıza dair bazı ipuçları verilmiştir.

  • Saçınız bir kadın olarak görünüşünüzün büyük bir parçasıdır ve bu nedenle iş görüşmenizden bir veya iki gün önce salonu ziyaret etmeniz ve saçınızı yaptırmanız önemlidir. Basit, düzgün ve profesyonel görünümlü bir saç modeli edinin. Çok renkli bir saç modeline gitmekten kaçının. Elbette, sana iyi görünebilir, ama bir iş görüşmesinde seni, hayattan ne istediğini bilmeyen bir genç gibi gösterecek.
  • Çok fazla makyaj yapmaktan kaçının. Çok fazla makyaj, profesyonelce görünmene neden olur ve görüşmecilerin dikkatini dağıtabilir. Mümkünse, doğal ten renginize çok yakın bir makyaj yapın ve fazla bağıran ruj tonlarından kaçının.
  • Tırnaklarınızın düzgün göründüğünden emin olun. Kadınların tırnaklarını uzatması normal olsa da sizinkinin çok uzun sürmesine izin vermeyin. Aşırı uzun tırnaklarınız nedeniyle bilgisayar klavyesine yazmak veya belgeleri dosyalamak gibi basit bir görevi yerine getiremeyen biri gibi görünmek istemezsiniz. Bağırmak yerine ince bir oje rengine gitmeniz önerilir. Ojeniz yontulmuşsa, görüşmeden önce tırnaklarınızın düzgün ve düzenli görünmesini sağlamak için tekrar uygulayın.
  • İş görüşmesi sırasında güzel kokmak güzel olsa da aşırıya kaçmayın. Bazı insanlar kokulara karşı çok hassas olabilir ve görüşmeyi yapan kişinin sizi rahatsız edici aday olarak hatırlamasını istemezsiniz. Bu nedenle, en iyi yaklaşım, parfümünüzü ince tutmaktır.

Kıyafet Seçimi

Bir kadın olarak iş görüşmeleri için kıyafet seçmenin iyi yanı, çok sayıda seçeneğe sahip olmanızdır. Aşağıda, çoğu iş görüşmesi için uygun olacak bazı görünümler verilmiştir.

Lacivert Blazer

Profesyonel bir kadın olarak, gardırobunuzda zaten bir veya iki lacivert blazer bulunduğuna bahse girmeye hazırım. Eğer yoksa, artık alma zamanı.

Bu blazerlerin iyi yanı, çok yönlü olmalarıdır. Onları hemen hemen her şeyle giyebilirsin ve sana şımarık ama profesyonel ve gösterişli bir görünüm verecekler. Lacivert blazeri düğmeli gömlekle, sade bluzla, elbiseyle, haki gömlekle giyebilirsin.

Düğmeli bir gömlekle veya basit bir bluzla giyildiğinde, haki pantolonlar, etekler ve uygun altlar vb. İle eşleştirebilirsiniz.

Eğer gündelik bir mülakat için giyiniyorsanız, koyu kot pantolon ile lacivert blazerı eşleştirebilirsiniz. Lacivert blazer ile, görünüşünüzü profesyonel tutarken neredeyse sınırsız seçeneğiniz var.

Lacivert blazerin fazla resmi olduğunu düşünenler için parlak renkli bir blazer, şık, yakasız bir blazer veya ilginç bir baskılı blazer gibi daha az resmi bir blazer tercih edebilirsiniz.

Kıyafetinizin geri kalanını abartmadığınız sürece, bir blazer ile benzersiz bir görünüme gitmenin yanlış bir tarafı yoktur.

Haki Blazer

Sırf kadın olmanız, diğer cinsiyetten ilham alamayacağınız anlamına gelmez ve bunu yapmanın iyi bir yolu da haki bir blazer giymektir.

Tıpkı daha önce bahsettiğim lacivert blazer gibi, haki blazer de mülakat gardırobunuzda olması için oldukça çok yönlü bir giyim aksesuarı.

Haki blazeri basit bir bluz veya düğmeli bir gömlekle giyebilir ve ardından lacivert altlarla veya uygun bir etekle eşleştirebilirsiniz. Günlük bir mülakat yapacaksanız, haki blazer’ı koyu kot pantolonla eşleştirin.

Haki blazer ve düğmeli gömlek giyerken, temel düğmeli gömlekleri tercih edebilir veya yakasında ilginç detaylar olan birini bulabilirsiniz. Böyle bir gömlekle kolye takmak zorunda kalmadan zarif bir görünüm bile yakalayabilirsiniz.

Lacivert eteğin yanı sıra erkek giyiminden ilham alan haki blazer, siyah kalem etekle de tamamlanabilir. Çok resmi siyah kalem eteği haki blazer ile eşleştirmek, görüşme sırasında kendinize olan güveninizi yüksek tutmak için size profesyonel ancak rahat bir görünüm sağlar.

Düğmeli Gömlekler

Çoğu kadın, düğmeli gömleklerin sıkıcı olduğunu düşünür ve bu nedenle, iş görüşme kıyafetlerini seçmeye gelince onları pek düşünmez.

Bununla birlikte, düğmeli gömleklerin sıkıcı olduğu düşünülmektedir çünkü çoğu kadın kendilerini temel beyaz ve mavi düğmeli gömleklerle sınırlamaktadır. Düğmeli gömleğin bu sıkıcı versiyonlarına bağlı kalmak yerine, daha alışılmadık renkleri ve kumaşları deneyebilirsiniz.

Düğmeli gömlekleri denerken aklınızda bulundurmanız gereken tek şey alçakgönüllülüktür.

Düğmeli gömleğinizin dekoltesi olmayan ve sütyeninizi her zaman kapalı tutan mütevazı bir yakaya sahip olduğundan emin olun. Düğmeli gömleğiniz gevşetilmeden giyilmek üzere tasarlanmadıysa, gömülü halde tutmanız önerilir.

Detaylara Sahip Bluzlar

Tıpkı düğmeli gömlekler gibi iş görüşmeleri sırasında giyilecek bluzların da sıkıcı olması gerekmez. İlginç detaylara sahip bluzlar satın alın ve bu zarif ama kendine güvenen görünüm için bunları bol pantolon veya etekle eşleştirin.

Bir bluzu etekle eşleştirirken, basit siyah kalem etek veya ilginç kumaşlı bir etek seçin.

Önemli olan, sıkıcı olmadan iş görünümü elde etmektir. Alternatif olarak, bluzunuzu öne çıkarmak için ince bir bel kemeri ekleyebilirsiniz. Görünümü keskin bir blazer ile güçlendirmeyi de düşünebilirsiniz.

Siyah Elbise

Siyah elbise, her kadının gardırobunda olması gereken başka bir parçadır.

Bu elbise basit ama zarif bir iş görünümü verir. İdeal olarak, dizlerinizin uzunluğu kadar, ne çok uzun ne de çok kısa siyah bir elbise tercih etmelisiniz. Vücudunuza mükemmel şekilde uyacak şekilde tasarlanmış bir elbise, size yine de çok resmi görünmeyen profesyonel bir görünüm verecektir.

Daha da havalı ve klasik bir görünüm için siyah elbisenizi bir çift dokulu taytla birleştirin.

Ancak taytlar bağırmamalı. Dikkatinizi siyah elbiseden uzaklaştırmak yerine vurgulayacak kadar ince bir desen seçin. File desenli taytlardan kaçının. Bunlar ofise ait değil. Son olarak, görünümü tamamlamak için bir çift siyah topuklu giyin.

Siyah Pantolonu Triko ile Birleştirin

Siyah pantolonlar, sıkıcı olarak görülen bir başka giyim eşyasıdır, ancak bir iş görüşmesi sırasında da dahil olmak üzere birçok durumda günü kurtarabilecek çok yönlü bir parçadır ve bu nedenle, bunlardan birkaçını gardırobunuzda bulundurmakta yarar var.

Siyah pantolonlarla ilgili iyi olan şey, mülakat için uygun olmasının yanında hemen hemen her şeyle giyilebilmeleridir.

İnsanlar normalde siyah pantolonlarını bir blazerle eşleştirirken, siyah pantolonu bir süveterle eşleştirerek iş amaçlı rahat bir görünüm elde edebilirsiniz. Görünüşünüzü daha da özel kılmak için, bazı ilginç çizgili veya desenlere sahip bir süveter seçin.

Biraz Renk Katın

İş görüşmesi sırasında kendinizi bir profesyonel olarak göstermeniz gerektiği için, sadece donuk renklerde giyinmeniz gerektiği anlamına gelmez. Biraz renk katmanın yanlış bir tarafı yok. Koyu kırmızı veya turkuaz elbise gibi bir şey bulabilirsiniz.

Bu tarz elbiselerin en iyi yanı, elbiseyi takılar veya diğer aksesuarlarla vurgulama konusunda endişelenmenize gerek kalmamasıdır. Elbise tek başına yeterli. Mülakat elbiseniz parlak renkliyse, kıyafetinizin geri kalanını mütevazı tutmalısınız. Mülakat elbisenizi güzel görünümlü bir çift siyah topuklu veya uygun bir model ayakkabılarla eşleştirin.

Mülakat elbisenizi denerken akılda tutulması gereken bir şey, kıyafetinizi uygun tutmaktır. Elbisenin çok kısa olmadığından emin olun ve dekolte veya sütyeninizi açığa çıkarabilecek giyimden kaçının.

Basit Bir Bluz ve V Yaka Kazağı Birleştirin

Çok yönlü bir röportaj görünümü elde etmenin bir başka yolu, V yakalı bir süveteri basit bir bluz veya üstte bir düğme ile birleştirmektir. Daha sonra resmi bir etek veya siyah pantolon ile görünümü tamamlayabilirsiniz.

Sıradan bir mülakat yapıyorsanız, V yakalı kazak ve bluzu koyu kot veya haki pantolonla eşleştirebilirsiniz.

Basit bir bluzu V yakalı bir süveter ile birleştirmenin en iyi yanı sınırsız çeşitlilikte görünüm elde edebilmenizdir. Yaklaşık üç V yakalı kazağınız ve üç düğmeli bluzunuz varsa, 9 farklı mülakat dostu giyim elde etmek için bunları karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

Daha da iyisi, V yakalı kazak ve bluz kombinasyonunun çok çeşitli pantolon veya eteklerle uygun şekilde giyilebilmesidir.

Eğlenceli Tarafınızı Baskılı Hırka ile Gösterin

Sırf iş görüşmesine gideceksin diye sade ve sıkıcı olman gerektiği anlamına gelmez. Profesyonel bir görünümü korurken eğlenceli tarafınızı yine de gösterebilirsiniz ve bunu yapmanın bir yolu baskılı bir hırka giymektir.

Çok gösterişli veya çok parlak baskılara giderek aşırıya kaçmadığınız sürece, bir baskılı hırka mülakat kıyafetinizi renklendirmek için mükemmeldir. Resmi bir ofis ortamında çalışmanızı gerektirmeyen bir pozisyon için röportaj yapıyorsanız, baskılı hırkalar özellikle iyi çalışır.

Bu görünümü tercih etmeye karar verirseniz, kıyafetinizin geri kalanını basit tutmanız önerilir. Kıyafetinizin geri kalanı gösterişli görünürken baskılı bir hırka giymek, bir iş görüşmesi için pek uygun olmayabilecek kaotik bir görünüme neden olabilir.

Ayakkabı

İş görüşmenizde giydiğiniz ayakkabılar, giydiğiniz kıyafetler kadar önemlidir. Ayakkabılar görüşmeciler için pek görünür olmasa da, nasıl yürüdüğünüzü etkiler. Rahatça yürüyemeyeceğiniz bir çift topuklu seçtiğiniz için, bir görüşme odasına sallantılı bir yürüyüşle girdiğinizi hayal edin.

İdeal olarak, iş görüşmeleri için düşük ila orta topuklu resmi ayakkabılarla gitmelisiniz.

Elbette, yüksekb topuklular sana yakışıyor, ancak bir iş görüşmesi dışında bir gece dışarı çıkmaya veya sevgilinle randevuya daha uygunlar.

Düşük ila orta topuklu ayakkabılar size aynı zamanda daha profesyonel ve kendinden emin görünen bir duruş sağlar ve bu, görüşmecilerinizde sunmak istediğiniz türden bir imajdır.

Kapalı, koyu veya nötr renkli ayakkabılar tavsiye edilir. Açık parmaklı, parlak renkler de size iyi görünse de, profesyonel havayı gerçekten vermezler.

Alçak ve orta topuklu ayakkabıların yanı sıra düz ayakkabılar da mülakat ortamlarında iyi çalışacaktır.

Bununla birlikte, spor ayakkabı, sandalet, Eskimo bot, parmak arası terlik vb. Ayakkabılardan kaçınmalısınız. Bunlar mülakat için değil.

Takı ve aksesuarlar

Çoğu kadın, görünümlerini tamamlamak için takı ve diğer aksesuarları takmayı sever. Ancak iş görüşmeleri söz konusu olduğunda, elinizden geldiğince az takı ve aksesuar takmanız önerilir.

Çok fazla takı, görüşmeciler için rahatsız edici olabilir. El hareketlerini kullanarak bir şeyi açıklamaya çalıştığınızı hayal edin, sadece ellerinizdeki düzinelerce bileziğin gürültüsü bile iyi bir izlenim bırakmaz.

Bu yüzden gereksiz takı ve aksesuarlardan kaçınmalısınız. Bileziklerden kaçının. Büyük, sarkan küpelerden kaçının ve kulaklarınızda birden fazla küpe varsa, sadece bir çift bırakın.

Çok belirgin düzinelerce saç tokası kullanmak yerine saçınızı yerinde tutmak için ince aksesuarlar kullanın. Dövmeleriniz varsa, görüşme sırasında bunları kapalı tutmanız tavsiye edilir, çünkü bazı görüşmeciler dövmelerinizi sert bir şekilde değerlendirebilir.

Çantanızın kıyafetinize uyduğundan ve onu tamamladığından ve size güçlü, profesyonel bir görünüm kazandırdığından emin olun. Belgeleriniz çantanıza sığmazsa, kağıt torba veya zarf yerine bir klasörün içinde taşıyın. Bir klasöre sahip olmak daha düzenli görünmenizi sağlar.

İş görüşmesi için giyinirken akılda tutulması gereken diğer önemli şeyler

Yukarıdaki ipuçlarının yanı sıra, iş görüşmenizde ne giyeceğinizi düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken diğer bazı faktörler aşağıdadır.

  • Ödevinizi yapın: Yukarıda tartışılan ipuçları çoğu durumda işe yarayacak olsa da, her şirketin farklı olduğunu akılda tutmak da önemlidir. Bir şirket için uygun olan bir başkası için uygun olmayabilir. Bu nedenle, mülakat için uygun şekilde giyindiğinizden emin olmanın en iyi yolu, şirket hakkında biraz araştırma yapmak ve şirketin kıyafet kurallarının ne olduğunu bulmaktır. Örneğin, şirketin web sitesini ziyaret edebilir ve şirket çalışanlarının herhangi bir fotoğrafı veya videosu olup olmadığını ve nasıl giyindiklerini kontrol edebilirsiniz. Bu size şirket için uygun kıyafet yönetmeliği hakkında iyi bir fikir verecektir ve kıyafetinizi buna göre eşleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, şirkette bağlantılarınız varsa, onlara şirketin kıyafet kurallarının ne olduğunu sorabilirsiniz.
  • Dikkatli olun: Şirketin beğenisine göre fazla rahat giyindiğinizi öğrenmektense, giyinirken çok dikkatli olduğunuzu öğrenmek daha iyidir. Örneğin, gündelik kıyafet kurallarına sahip bir şirketle mülakat yaparken resmi giyinmek, gündelik giyinmeye izin vermeyen bir şirketle görüşme sırasında gündelik giyinmekten daha iyidir. Bu nedenle, bir iş görüşmesinde ne giyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, tedbirli olmak ve resmi bir kıyafetle gitmek daha iyidir.
  • Şeytan ayrıntıda gizlidir: Bir mülakatta takım elbise giymek, eğer elbise uygun değilse, buruşmuşsa, yırtıksa veya lekelenmişse ilk izleniminizi iyileştirmek için fazla bir şey yapmaz. Bu nedenle, görünüşünüzün iyi cilalanmış olduğundan emin olmalısınız. Saçınızın iyi yapıldığından emin olun, dişlerinize bir parça maydanoz sokmadığınızdan emin olun, makyajınızın iyi yapıldığından emin olun, vb.
  • Basit tutun: Kıyafetiniz görüşmeyi yapan kişi üzerinde bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacak olsa da, görüşmecinin dikkatini çekecek kadar fazla olmamalıdır. Ne giydiğinizden ziyade size odaklanmaları gerekir, bu yüzden görünüşünüzü basit tutmanız gerekir. Ancak, basit ve sıkıcı arasında bir fark olduğunu unutmayın.
  • Bir kostüm provası yapın: İş görüşmesi için uygun şekilde giyindiğinizden emin olmanın en iyi yolu, mülakatta bir gün önce kostümlü prova yapmaktır. Giymeyi planladığınız kıyafetlerin tam oturduğundan, eksik düğme veya leke olmadığından vb. Emin olun.

Sonuç

İş görüşmesinde giydiğiniz şey, görüşmecilere yaptığınız ilk izlenimin türü üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak ve bu da işi alma şansınızı etkileyecektir.

İş görüşmenizde ne giyeceğinizi merak eden bir kadınsanız, bu makalede verilen ipuçları mülakat için giyinmenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, bir iş görüşmesinde başarılı olmanın giyinmekten daha fazlası olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, başarı şansınızı artırmak için ortak mülakat soruları için hazırlık yapmak, görüşmeciye sormak için sorular hazırlamak, STAR yöntemini nasıl kullanacağınızı öğrenmek gibi başka adımlar atmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir