İnternetten Para Kazanmanın 25 Yasal Yolu

Ailenizi bakmak için para kazanmak asil bir hedeftir, ancak evinizin rahatlığında para kazanmanın bir yolunu bulmak daha da iyi bir fikirdir.

İnternetten para kazanmak, internet bağlantınızın olduğu her yerden takip edebileceğiniz gelir akışları oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sınırsız gelir potansiyeline sahiptir.

İnternetten para kazanmanın 25 yolunun bir listesini derledik ve bu stratejilerden en az bir tanesi sizin için işe yarayabilir.

İster tam zamanlı bir fırsat, ister yarı zamanlı bir iş ya da arada bir fazladan nakit para kazanmak için bir şeyler arıyor olun, burada bulacaksınız.

Bazı işler tamamen online olabilirken, diğerleri müşterilerle buluşmak veya malzeme ve ekipman almak için evden ayrılmanızı gerektirir.

Bu kılavuzda evde veya hareket halindeyken para kazanmanın en iyi yollarını paylaşıyoruz.

İnternetten Para Kazanmanın 25 Yasal Yolu

1. Blogdan para kazanma

Blog yazmak bir hobi olarak veya tam zamanlı bir iş olarak yapılabilir. Bununla birlikte blog yazmak genellikle bir hobi olarak başlar, karlı bir yan iş haline gelir ve ardından yepyeni, her şeyi kapsayan bir kariyer haline gelir.

Blog yazmanın en güzel ve heyecan verici özelliklerinden biri, bilgili veya tutkulu olduğunuz herhangi bir konu alanıyla (ve tercihen her ikisiyle de!) İlgilenen bir blog oluşturabilmenizdir.

Kişisel finans, kariyer, emlak, işe giriş, teknoloji, yemek pişirme, seyahat, kişisel sağlık veya seçtiğiniz herhangi bir konu hakkında yazabilirsiniz.

Bir web sitesi kurabilir, içeriği (makaleler, videolar, podcast’ler vb.) Kademeli olarak oluşturabilir, ardından reklam, satış ortklığı pazarlaması veya hatta belirli ürün veya hizmetlerin doğrudan satışı yoluyla siteden para kazanabilirsiniz.

Daha da iyisi, genellikle ihtiyacınız olan tüm hizmetleri ve teknik yardımı çevrimiçi ve ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

2. YouTube’dan para kazanma

YouTuber olmak kulağa boş bir rüya gibi gelebilir, ancak yine de YouTube’da para kazanmak mümkün.

YouTube’da para kazanmak için çok çalışmanız gerekiyor ve bu muhtemelen biraz zaman alacak.

Para kazanmaya başlamak için çok sayıda aboneye ihtiyacınız olacak ve bu kadar doymuş bir pazarda öne çıkmak zor, ancak sabırlıysanız ve kaliteli içerik üretiyorsanız, buna yapabilirsiniz.

Erişiminizi daha da genişletmek için aynı içeriğe sahip bir podcast oluşturabilir ve onu Spotify, Apple ve Android için kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

3. Instagram’da para kazanma

Önemli takipçi sayılarına sahip Instagram hesapları, belirli ürün ve markaların reklamını yapmak için gönderi başına binlerce kazanabilir.

Yine de, hesabınızı bu seviyeye getirmek için bir kısayol yoktur. Düzenli olarak iyi içerik yayınlamanız ve takipçilerinizle etkileşim kurmanız gerekecek.

O zaman oraya vardığınızda, çok fazla reklam yayınlayarak kazandığınız güveni kaybetmemeye dikkat etmelisiniz.

4. Bir Facebook reklam işletmesi kurun

Facebook Reklamları, ürün veya hizmet satın almak için yeni kitlelere ulaşma konusunda çok etkili oldukları için son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi.

Şirketler her yıl trilyonlarca dolar harcayarak geniş kitlelerin ilgisini çekiyor.

Facebook, kitlesel kullanıcı tabanı nedeniyle, doğal olarak büyük ve küçük şirketlerin pazarlama bütçelerinin bir kısmını harcamaları için bir sıcak yatak haline geldi.

Facebook Reklamlarını çalıştırmak küçük işletmeler için harikadır çünkü minimum miktarda aylık reklam harcaması yoktur. Öyleyse, bir işletmenin reklam yayınlamak için yalnızca 100 TL’si varsa, bu yeterli olacaktır.

Ancak, çoğu küçük işletme sahibinin bu reklamları yayınlayacak zamanı veya bilgisi yoktur.

İşte burada devreye giriyorsun.

Bu küçük şirketler için Facebook Reklamları nasıl yönetileceğini öğrenmek iyi bir gelir akışı yaratabilir. Ve (ne yaptığınızı bir kez öğrendiğinizde) gerçekten çok fazla çalışma gerektirmez.

Bir Facebook reklam işi kurmak basittir:

  • Facebook Reklamlarını nasıl çalıştıracağınızı öğrenin (bir sürü çevirimiçi kurs var).
  • Facebook Reklamları aracılığıyla müşteri tabanlarını genişletmek isteyen yerel küçük işletmelere ulaşın.
  • Şirketin aylık bir Facebook Reklam bütçesi belirlediği ve reklamları yayınlamak için size ödeme yaptığı basit bir iş ilişkisi önerin.

5. Etsy.com’da ev yapımı ürünler satmak

Neredeyse her türden ev yapımı ürünler yaratmada iyiyseniz, bunları Etsy’de satmayı denemelisiniz. Bu web sitesi, normal bir mağazadan satın alamayacağınız el sanatları ve diğer ev yapımı ürünlerin satışına adanmıştır.

Etsy, satışınızdan %3,5 oranında bir ücret alır ve bu, diğer online pazar yerlerinin aldığından çok daha düşüktür. Kârın geri kalanı sizindir, bu nedenle doğru ev yapımı ürünle nasıl hızlı bir şekilde çok para kazanabileceğinizi görmek kolaydır.

El sanatlarının avantajı, doğaları gereği yaratıcı olmaları ve yaratıcı bir tipseniz iyi çalışabilmeleridir. Ek olarak, el işçiliğini yaptığınız için, envanterinizi ve ona giren maliyetleri daha iyi kontrol edebileceksiniz.

6. Sanal asistanlık yaparak para kazanmak

Dış kaynak kullanımı, iş dünyasının yeni dalgasıdır. İşletmeler, çalışanları işten çıkardıkça, kurum içi personelin yapamadığı işleri sağlamak için giderek daha fazla bağımsız yüklenicilere yöneliyorlar.

Bunu yapmanın yollarından biri sanal asistanlar. Bunlar, online olarak belirli görevleri sağlayan kişilerdir. İşletmeler, sanal asistanları ihtiyaç duydukları kadar veya az kullanabilirler.

Kendinizi birden fazla işletmeye açık hale getirebilirseniz, evinizden hiç çıkmadan çok işiniz olabilir.

Upwork gibi özel web siteleri aracılığıyla sanal asistan olarak para kazanbilirsiniz. Her türlü beceriye ihtiyaç vardır ve kazanç, saatte 10 Dolar ile 70 Dolar veya daha fazla arasında değişebilir.

Açıkçası, daha yüksek ücret, web oluşturma becerileri ve pazarlama gibi daha teknik becerilere sahip kişilere olacaktır. Ancak, ödeme ölçeğinin alt ucunda idari görevler yapan bir iş bulabilirsiniz.

7. Serbest olarak para kazanmak

Tüm bu makaleleri, öğreticileri ve kılavuzları İnternet’in her yerinde görüyor musunuz? Her birini biri yazdı! İyi bir yazma yeteneğiniz varsa (hayır, bir gazetecilik diplomasına ihtiyacınız yok!)

Ve birkaç belirli konu alanında bilginiz varsa, bu yazarlardan biri olabilirsiniz. Bu, evinizden hiç çıkmadan internetten para kazanmak için bir fırsat. Aynı zamanda küçük bir iş olarak başlayabilen ancak tam zamanlı bir kariyere dönüşebilen türden bir girişimdir.

Upwork gibi bir web sitesinde hizmetlerinizi içerik yazarı olarak sunarak başlayabilirsiniz . Bu, başlamak için iyi bir yer olabilir, ancak deneyiminiz ve itibarınız artmaya başladıkça tamamen bağımsız olmak isteyeceksiniz.

8. Becerilerinizi satarak para kazanmak

Online bir serbest yazar olmak, internetten para kazanmak için kullanabileceğiniz bir beceri türüdür. Ancak benzer şekilde kullanılabilecek çok çeşitli başka beceriler de vardır.

İnternetteki her web sitesi ve blogun teknik becerilere ihtiyacı vardır. Bu, grafik tasarım, web tasarımı, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması ve tanıtımı, içerik düzenleme ve çok daha fazlasını içerebilir.

Bu becerilerden herhangi birine sahipseniz, bunları 99Designs (çoğunlukla grafik tasarım) ve diğer beceriler için Upwork gibi web siteleri için pazarlayabilirsiniz.

Becerilerinize daha fazla güveniyorsanız, doğrudan web sitelerine ve bloglara da pazarlama yapabilirsiniz. Hizmetlerinizi pazarlamak için sitelerle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu, daha rahat çalışabileceğiniz belirli site türlerini seçmenize de olanak tanır. İnternette tam anlamıyla milyonlarca web sitesi ve blog olduğundan, potansiyel pazar sınırsızdır.

Yeterince büyük bir iş ağı oluşturun ve bir daha asla iş aramanıza gerek kalmayacak!

9. Satış ortaklığı ile para kazanmak

Zaten aktif bir blogunuz veya web siteniz varsa, sitenize satış ortaklığı pazarlaması ekleyerek fazladan gelir elde edebilirsiniz – bunda tamamen pasif gelir elde edebilirsiniz.

Yeterince yüksek web trafiğiniz varsa, çeşitli şirketlerin ortaklık programlarına da katılabilirsiniz.

Genellikle birisi web sitenizde reklamı yapılan bir ürün veya hizmeti satın alırsa, size belirli bir miktar para ödeyeceklerdir. Binlerce web sitesi satış ortaklığı pazarlamasını kullanarak internetten çok para kazanıyor.

10. Fiverr’e kaydolun

Fiverr, çalışanların çeşitli mikro işlerle bağlantı kurmasına yardımcı olan bir web sitesidir. Tamamladığınız her görev için 5 $ kazanabilirsiniz. Ve elbette işin sırrı, olabildiğince çok görevi tamamlamaktır.

Bu görevler, ürünleri veya hizmetleri içerebilir. Araştırma, veri girişi veya belirli bir proje için birisinin dış kaynak olarak kullanması gereken bir dizi küçük görevden herhangi birini içerebilirler.

Sıradışı görevleri yerine getirmeniz bile istenebilir! Hangi görevleri üstlenmek ve hangilerini göz ardı etmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Ayrıca belirli ürünleri Fiverr’da satabilirsiniz. Elbette bu, nakliye dahil 5 dolardan fazlaya mal olmayacak küçük eşyaları içerecektir.

Grafik tasarım veya muhasebe gibi belirli beceriler için giriş fiyatı olarak 5 $ limitini bile kullanabilirsiniz, ancak daha karmaşık projeler için daha yüksek ücretler talep edebilirsiniz.

İlerledikçe, olumlu eleştiriler de almak isteyeceksiniz. Ne kadar olumlu eleştiriniz olursa, o kadar çok görev ve daha fazla gelir elde edersiniz.

11. Udemy’de online kurs verin

Udemy, eğitim tarafında para kazanmanın başka bir yolunu sunar. Bu, eğitim kursları satabileceğiniz bir web sitesidir ve sadece öğretmenler için değildir. Herkes bir kurs oluşturabilir ve bunu Udemy platformunda satabilir.

İnsanlara çok ihtiyaç duyulan bir beceriyi nasıl öğreneceklerini veya önemli bir görevi nasıl tamamlayacaklarını öğreten teknik eğitim kursları sunmak için mükemmel bir fırsat.

Ayrıca, eğitim kurslarınız için önemli bir test alanı olabilir. Kursunuzu sitede doğrudan rekabete karşı pazarlayabiliyorsanız, bir web sitesi, videolar ve hatta bir satış ortaklığı pazarlama programı kullanarak pazarlamayı genel halka yönlendirebilirsiniz.

Bir e-kitap veya video oluşturmak gibi, Udemy’deki eğitim kursları da mükemmel bir pasif gelir kaynağı olabilir. Ve bu, tutarlı bir şekilde internetten para kazanma yeteneğinizin önemli bir parçası olabilir.

12. eKitap yazarak para kazanmak

Gerçekten güçlü olduğun bir konu var mı? Bir e-kitap yazıp fazladan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda pasif bir girişimdir. E-kitap yazıldıktan sonra tamamen otomatik bir süreçle satış yapmaya başlayabilirsiniz.

İnsanlar reklam sayfanıza gelir, ödeme yapar ve ardından e-kitabınızın kopyasını alabilecekleri bir indirme sayfasına yönlendirilir. Parmağınızı kaldırmanız gerekmeyecek.

Yazılan ve pazarlanan birkaç e-kitap alın ve fikri anladınız. “Nasıl yapılır” e-kitapları, özellikle belirli bir alanda uzmansanız, sağlanabilecek en iyi kitaplardan bazılarıdır.

Bir e-kitabı pazarlamanın farklı yolları vardır. Ayrıca e-kitabınızı kendi web sitenizde veya blogunuzda da pazarlayabilirsiniz; bu, site iyi bir trafik alırsa oldukça iyi çalışabilir.

Yine de, başka bir yöntem satış ortaklığı pazarlamasıdır. E-kitabınızla ilgili sitelere, sitelerinde kitabınız için bir reklam veya bağlantılı makale yayınlamaları için, satış fiyatının belirli bir yüzdesini (örneğin,%20 ile %50 arasında herhangi bir yerde) ödemeyi teklif edebilirsiniz. Bu, e-kitabınızı daha fazla pazar gösterimi için birden çok platformda pazarlamanızı sağlayabilir.

13. Sosyal medya uzmanı olarak para kazanmak

Sosyal Medya, pazarlamacıların işlerini yapmak için kullandıkları en güçlü araçlardan biri haline geldi.

Büyük şirketler, sosyal medya uzmanlarından oluşan eksiksiz bir ekibe sahip olabilirken, girişimciler ve küçük şirketler, işi halletmek için bağımsız sosyal medya uzmanları arayabilir. Bu hizmeti serbest meslek sahibi olarak veya kendi adınız altında sunabilirsiniz.

Önceki müşterilerin pazarlama hedeflerine ulaşmak için sosyal medyadan yararlanmalarına nasıl yardımcı olduğunuza dair bazı vaka çalışmalarına sahip olmak, potansiyel müşterilerle güven oluşturmada uzun bir yol kat edebilir.

Bu konuda yeterince bilgili olduğunuzu hissetmiyorsanız, bilginizi ve nihayetinde başarınızı artırmanıza yardımcı olacak online kurslar da alabilirsiniz.

14. Transkripsiyon

Transkripsiyon genellikle yüksek ücretli bir iş değildir, ancak çok erişilebilirdir. Ses dosyalarını metne dönüştürürsünüz, bu nedenle hızlı yazmak en önemli beceridir.

15. Seslendirme sanatçısı

Bir reklamı, TV programını veya videoyu her dinlediğinizde, muhtemelen bir seslendirme sanatçısı kullanmışlardır.

Voice Bunny ve Voices.com hizmetlerinizi satabileceğiniz iki web sitesidir . Alternatif olarak, Fiverr’da müşterileri doğrudan arayabilirsiniz.

16. Web siteleri satın alın ve satın

Hiç TV’de harap evler satın alan ve sonra onları yenileyip muazzam karlar karşılığında satan insanların gösterilerini izlediniz mi? Bunu, Flippa.com adlı bir site aracılığıyla web siteleri ve web etki alanlarıyla da yapabilirsiniz . Web siteleri ve web alanları için sanal bir pazar yeridir.

Hisse senedi toplamaya benzer bir şey. Düşük değerli alanlar satın almak ve daha sonra daha yüksek bir fiyata satmak istersiniz. Örneğin, beğenilmeyen, ancak gelecekteki bir olayla ilgili olabilecek bir alan adı seçebilirsiniz.

Dolayısıyla, borsanın gelecekte çökme ihtimalinin yüksek olduğuna karar verirseniz, yükselen bir piyasa sırasında borsa çöküşü kelimelerini içeren bir alan adı satın alabilir ve ardından düşen bir piyasada satabilirsiniz.

Ayrıca zorluk çeken web siteleri satın alabilir ve görünümlerini, gelir akışlarını ve değerlerini iyileştirmek için çalışabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, siteleri ödediğinizden daha fazla paraya satabilirsiniz.

17. Online çevirmen olarak para kazanmak

Geçtiğimiz birkaç on yılda küreselleşme hakkında çok şey duyuyoruz ve bu, farklı dilleri konuşan daha fazla insanın günden güne etkileşime girdiği anlamına geliyor.

Bu, insanların çevirmen olarak çalışmaları için büyük bir ihtiyaç yarattı. İki dilli iseniz, bu internetten para kazanmanız için gerçek bir fırsat olabilir.

Proz.com, dosyalar ve hatta konuşmalar dahil her türlü belgeyi çevirmek için para alabileceğiniz bir sitedir. Site, hizmetlerinizi çevirmen olarak listeleme fırsatı sunar.

İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Çince, Arapça, Japonca ve diğer dillerde fırsatlar sunarlar ve yasal, tıbbi, teknik ve diğer alanlarda uzmanlaşırlar.

İki dilliyseniz ve bu belgelerden herhangi birini çevirebileceğinizi düşünüyorsanız, bu, boş zamanlarınızda çevrimiçi ve evde para kazanmanız için bir fırsat olabilir.

18. Fotoğraf satarak para kazanmak

Bazı insanların fotoğraf çekme yeteneği vardır. Bu sizi tanımlıyorsa, bu noktaya kadar bir hobi olan şeyden para kazanabilirsiniz.

İStock ve Shutterstock gibi web siteleri, fotoğraflarınızı kendi sitelerinde yayınlamanıza olanak tanır. Yaygın fotoğraf kaynakları olduklarından çok özel fotoğraf türleri arayan insanları elde edeceksiniz.

Sizinkilerden birini indirirlerse, indirilen fotoğraf başına birkaç sentten birkaç dolara kadar her yerde kazanabilirsiniz.

İnsanların indirmekle ilgilendiği birkaç yüz fotoğraftan oluşan bir portföy oluşturabilirseniz, en iyi pasif gelir kaynaklarından birini yaratmış olabilirsiniz. İnternette görünen fotoğraf türlerine bir göz atın ve çalışmanızı bu ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenleyin.

19. mTurk ile Para Kazanmak

Daha önce yeni iş düzeninin dış kaynak kullanımı olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Bu aklınıza gelebilecek her görevi içerir.

Ve bu “mikro projeler (veya görevler)” olarak bilinenleri içerir. Bunlarla ilgileniyorsanız, bunu Amazon Mechanical Turk üzerinden yapabilirsiniz .

Amazon, bir tür insan etkileşimi gerektiren mikro projeler üzerinde çalışmanızı sağlayacak. Görevler, bir paragrafı İngilizceye (veya başka bir dile) çevirmeyi, belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarını derecelendirmeyi veya bir makaleyi yeniden çalışmayı içerebilir.

Görevler basittir ve her birini tamamlamak için size küçük bir miktar ödeme yapılacaktır. Ancak yeterince görevi hızlı bir şekilde yaparsanız, kayda değer miktarda para kazanabilirsiniz.

Mikro projeler hakkında kesinlikle çekici bir şey yok, ancak siteye bir göz atın ve sizin için uygun olup olmadığını öğrenin. Online olarak, evde ve boş zamanlarınızda en azından küçük bir miktar para kazanmanızı sağlayacaktır.

20. AirBnB ile para kazanmak

AirBnB web sitesi aracılığıyla, önceden belirlenmiş bir ücret karşılığında evinizi çeşitli süreler için kiralayabilirsiniz.

Bu, ziyaretçiye tek bir otel odasına tıkıştırılmak yerine bütün bir eve sahip olma avantajını sunarken evinizden ekstra gelir elde etmenizi sağlar.

Bu aktiviteden tam olarak ne kadar kazanabileceğiniz çeşitli faktörlere bağlıdır. Açıkçası, evinizin boyutu ve olanakları önemlidir ve daha büyük evler daha yüksek ücretler getirecektir.

Evinizin konumu da çok önemlidir. Büyük bir şehre veya büyük eğlence mekanlarına yakın yerler belki de en iyi adaylardır.

21. Medium

Medium’da bir yazar olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir blogda kar elde etmeden aylarca veya yıllarca yazmayı göze alamıyorsanız, Medium’da yazı yazmak çekici bir seçenektir.

Medium’da herkes bir hikaye yazabilir ve yazarlara hikayelerinin aldığı okuma ve etkileşim sayısına göre ödeme yapılır.

Platformdaki en iyi yazarlar ayda 10.000 dolar veya daha fazla kazanıyor, ancak çoğunluk 100 dolardan az kazanıyor.

En çok kazanan olmak istiyorsanız, uzun bir süre boyunca her gün bir veya daha fazla makale yayınlayın. Ne kadar çok makale yazarsan ve ne kadar popüler olursa o kadar çok para kazanırsın.

22. Dropshipping yaparak para kazanma

Dropshipping, sunduğunuz ürünlere fiziksel olarak dokunmadan mal satmanıza olanak tanır.

Shopify gibi bir üçüncü taraf şirketler, teslimatları yönetir ve hatta ürünlerinizi listelemeniz için size çevrimiçi alan sağlar. E-ticarete girmenin kolay bir yolu.

Elbette, Shopify karından payını alıyor.

Shopify, süreci açıklayan harika bir stoksuz satış kılavuzuna sahiptir. Kazanabileceğiniz para miktarı, ürünlerin miktarına, fiyatına ve operasyonun ölçeğine bağlıdır.

23. Ürün bazlı web sitesi açın

Özellikle merak ettiğiniz bir ürün veya hizmet var mı? Eğer öyleyse, onu satmak üzerine inşa edilmiş bir web sitesi geliştirebilirsiniz.

Ürün veya hizmetin gerçek sağlayıcısı olmanız da gerekmez. Bu ürünleri sunan ve bunları satış ortağı bazında satmanıza izin verecek birçok işletme var.

Shopify, size bu amaç için tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturma olanağı sunar.

Bu, verilen diğer stratejilerin çoğundan daha fazla teknik bir internetten para kazanma yoludur. Ancak bunu nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda mükemmel bir çevrimiçi kurs alabilirsiniz.

24. Quora partner programı

Quora Partner Programı az bilinen bir mücevherdir. Quora’yı kullanırsanız ve diğer katılımcıların sorulara verdikleri yanıtlara “oy verirseniz” ve soruları kendiniz yanıtlarsanız, ortak olmak için bir davetiye alabilirsiniz.

Bir ortak olarak, çok dikkat çeken sorular sorarak para kazanırsınız. Garip ve öngörülemeyen bir gelir kaynağı, ancak sorduğunuz veya yanıtladığınız bir soru internette yayılırsa yüzlerce dolar kazanmak mümkündür.

25. Döviz veya kripto para tüccarı

Döviz veya kripto para birimi ticareti yasaldır ve bazı insanlar için çok para kazandırır. Ancak dikkatli olun.

Kripto veya yabancı para birimleri ticareti, çok para kaybedebileceğiniz yüksek riskli bir para kazanma fikridir. Online olarak fazladan birkaç dolar kazanmanın kolay bir yolunu arıyorsanız, muhtemelen bu değildir.

Pek çok insan size bir ücret karşılığında kurs satmak veya koçunuz olmak ister. Maalesef çoğu “koç” sadece büyük kazanmanın cazibesinden yararlanmak istiyor.

Döviz ticaretine başlamak için gereken bilgiden yoksunsanız, bu muhtemelen para kazanmanın iyi bir yolu değildir.

Sonuç

Bunlar, internetten para kazanmanın en iyi yollarından bazılarıdır, ancak birden fazlasını deneyebileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir