Girişimcilerin 50 Temel Özelliği (Maddeler Halinde)

En temel şekliyle, girişimcilik, bir iş veya bir dizi işletme yaratma ve bunları gelir için ölçeklendirme sürecidir. Bir girişimci bir fikir bulur ve bu fikir veya fikirleri kar potansiyeli olan tam gelişmiş bir iş haline gelene kadar geliştirir.

Artık anlamını bildiğinize göre, bir girişimci olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bir girişimci ile normal bir çalışan arasındaki farklar göze batmayabilir, ancak ne aradığınızı bildiğinizde bunları anlamak o kadar da zor değildir.

Bu işaretlerin çoğu çocukluğunuz kadar erken bir zamanda ortaya çıkıyor, ancak bazıları yalnızca belirli bir yaştan sonra ortaya çıkıyor. Bu işaretlerin en az yarısını fark ederseniz, doğuştan bir girişimci olabilirsiniz.

1. Kendi Kendinize Yetiyorsunuz

Girişimciler, herkes bir kenara çekildikten sonra uzun saatler ve günler iş planları üzerinde çalışma eğilimindedir ve genellikle herhangi bir yardıma ihtiyaçları yoktur.

Dolayısıyla, bir ekip olmadan bağımsız düşünme ve çalışma yeteneğiniz doğuştan bir girişimci olduğunuzun bir işareti olabilir.

2. Her Zaman Büyük Resmi Görüyorsunuz

Her zaman ileriyi düşünüyor ve herhangi bir durumda büyük resmi görebiliyorsanız, bir girişimcinin özelliklerine sahip olabilirsiniz. Girişimciler pratik olarak geleceği görürler ve bir sorunu çözmenin en etkili yolunu seçebilirler.

3. Küçük Görevleri Önemli Görüyorsunuz

Gerçek bir girişimci için hiçbir görev çok küçük değildir. Her görevi önemli görürler ve her zaman yarım kalmış işleri bitirirler. Küçük şeyleri önemsiyorsanız, bir girişimci olabilirsiniz.

4. Bir Şey Yaratmak İçin İtici Bir Arzunuz Var

Girişimcilik tamamen kendi işinizi yürütmekle ilgili değildir. Bu, zihninizde bir şey yaratmak ve onu karlı bir girişime dönüştürmekle ilgilidir. Değerli bir şey yaratmak için fikirlerin mi var? O zaman bir girişimcinin özelliklerini taşıyor olabilirsiniz.

5. Çok Okuyorsunuz

“Liderler çok okur” sözü girişimciler için diğer sınıflardan daha çok geçerlidir. Girişimciler her zaman bir şeyler okumaya ve öğrenmeye hazırdır. Sadece okumaya değil, her kitaptan değer kazanmaya değer veriyorsanız, muhtemelen girişimci özellikleri taşıyorsunuz.

6. Her Zaman Başkalarından Öğrenmek İstiyorsunuz

Bir girişimci olarak, diğer başarılı insanlardan yeni ve değerli bir şeyler öğrenme fırsatı reddedilemez. Başarılı insanların çoğu, kendilerini başarı düzeylerine ulaştıran uygulamalarını ve ilkelerini belgeler. Başarılı rol modelleriniz varsa, her zaman onlar hakkında ve başarı düzeylerine nasıl ulaştıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz.

7. Eğitime Öncelik Veriyorsunuz

Günümüzde eğitim ve eğlence arasındaki çizgi oldukça bulanık, ancak bu sizi çoğu durumda eğitici unsurları seçmekten alıkoymuyor.

Girişimciler, kendilerine değer katan eğitici ve aydınlatıcı içeriklere kıyasla eğlence ile daha az ilgilenirler.

8. Rahatsız Edici Durumlardan Korkmazsınız

Bir girişimci olarak sıklıkla duyacağınız şeylerden biri girişimciliğin ne kadar rahatsız edici olduğudur.

Sizinle diğerleri arasındaki fark, bu durumları kendinize meydan okumak ve bir temel inşa etmek için fırsatlar olarak kabul etmenizdir. Girişimciler her zaman kimsenin vermek istemediği zor kararlar vermek zorundadır ve bu sizi asla  etkilemez.

9. Sıkı Çalışmanın Önemini Biliyorsunuz

Sıkı çalışmak, girişimciliğin temel ilkelerinden biridir ve her girişimci bunu bilir.

Başkalarının kaçtığı ağır işleri üstlenmekten çekinmiyorsun ve bunu şikayet etmeden yapıyorsun. Şirketteki herkesten daha fazla iş yapmaya isteklisin.

10. Akıllı Çalışmanın Önemini Biliyorsun

Sıkı çalışmanın önemli olduğunu kabul etseniz de, akıllıca çalışmanın işleri daha hızlı ve verimli bir şekilde hallettiğini bilirsiniz.

Girişimciler sıkı çalışmanın ve akıllı çalışmanın el ele gittiğini bilirler ve bunu dikkate alarak çalışırlar.

11. Çevrene Güven Veriyorsun

Güven, girişimcilikle eş anlamlıdır çünkü insanları size inandıran şey budur.

Günlük yaşamınıza güven vermezseniz, insanlar size ve işinize güvenmek konusunda isteksiz olacaklardır. Elbette güven, işinizin değerini bildiğiniz ve her seferinde eksiksiz teslim ettiğiniz anlamına da gelir.

12. Kendine Güveniyorsun

Normal insanların güven sorunları vardır ve onları saklamaya çalışırlar, ama bu siz değilsiniz. Güvensizliklerinizi cesurca aşarsanız, bunlar sizi sadece fazladan çalışmaya motive eder. Güvensizlik nedeniyle eksik kalan insanların aksine, sizinki sizi daha iyi olmaya yönlendiriyor.

13. Yüksek Enerjiniz Var

Girişimciler her zaman aktiftir ve aynı anda yüzlerce iş yapıyor izlenimi verirler. Aşırı yüksek enerji seviyelerine sahip olduklarını varsaymak kolaydır. Sonuçta, tüm fikirlerinizi geliştirmek ve tüm planlarınızı gerçekleştirmek için bu tükenmeyen enerjiye ihtiyacınız var.

14. Tutkulu Bir Problem Çözücüsünüz

Bir sorun gördüğünüz zaman anında birkaç olası çözüm buluyor musunuz? Çözmenin bir yolunu bulana kadar söz konusu problemi takıntı haline getiriyor musunuz? O zaman bir girişimci özellikleri taşıyor olabilirsiniz.

15. Başarısızlıktan Korkmuyorsunuz

Girişimciler inanılmaz azimlidir ve başarısızlığın asla bir son anlamına gelmediğini bilirler. Ayağa kalkmaya ve hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları kadar çok kez denemeye isteklidirler. Bu, bir girişimci özelliğidir.

16. Beğenilmek Umurunda Değil

İnsanlar, çevresinden sürekli olarak onay arayan sosyal yaratıklardır. Girişimciler ise sadece işiyle ilgilenir ve oraya ulaşmak için birilerinin ayağına basmaktan korkmaz.

Yol boyunca her zaman birkaç kişiyi rahatsız edecek sert kararlar vermek zorundadırlar.

17. Her Yeri Ofis Olarak Görüyorsunuz

Normal bir ofisin olmaması, normal bir kişinin çalışmasını engelleyebilir, ancak girişimciyi engelleyemez. Bir girişimci her yerde çalışabilir. Tuvaletten yoğun bir kafeye, bir girişimci çevrenin işini etkilemesine izin vermez.

18. Ast Olmayı Sevmiyorsunuz

Pek çok insan patronlarından pek hoşlanmaz, ancak bir girişimci yetki altındayken sinirlenir. Gözetim altındayken böyle hissediyorsanız, girişimci özelliklerine sahip olabilirsiniz.

19. Büyümeye Değer Verirsiniz

Büyüme, hem iş hayatında hem de kişisel hayatta girişimcilerin değer verdiği bir şeydir. Bir girişimci, özellikle eğitici ve bilgilendirici materyaller okuyarak, büyüme ve öğrenme için yeni yollar arar.

20. Koşuşturan Bir Ruhunuz Var

Girişimci, nihai dolandırıcıdır. Görevlerini ilerletmek için cesur adımlar atmaktan asla korkmazlar ve hedeflerine ulaşmak için büyük çaba sarf edebilirler. Acele bir zihniyete sahip girişimci için hiçbir telefon görüşmesi veya toplantı çok yıldırıcı değildir.

21. İyi Bir Tartışmayı Seviyorsunuz

Tartışmalar, başkalarından bir şeyler öğrenmek ve olayları farklı bir bakış açısından görmek için harika fırsatlardır. Tartışmaları seviyorsunuz ve mutlaka tutkulu olmaları gerekmiyor. Bazen meslektaşlarınızla genel konular hakkında sessiz ve bilgilendirici tartışmalar yaşarsınız.

22. Herkes Gibi Davranmıyorsun

Birçok girişimciye yaşamları boyunca en az bir kez tuhaf oldukları söylenmiştir, çünkü diğerleri gibi düşünmezler. Farklı olarak görülmek kötü olduğunuz anlamına gelmez çünkü bu, başkalarının yapamayacağı belirli şeyleri başarabileceğiniz anlamına gelir.

23. İnsanları Gözlemlemeyi Seversiniz

Her girişimci insan davranışını incelemenin önemini bilir. İnsanları nasıl gözlemleyeceğinizi ve güçlü ve zayıf yönlerini nasıl belirleyeceğinizi bilmek size iş ilişkilerinde ve işlemlerde üstünlük sağlar. Bu doğuştan gelen yeteneğiniz varsa, muhtemelen bir girişimci olmak için doğmuşsunuzdur.

24. Daha Akıllı Çevrelerde Olmayı Tercih Edersiniz

Bu birkaç kişi için geçerli olsa da, girişimciler özellikle kendilerinden önemli ölçüde daha zeki insanlarla takılmaktan hoşlanırlar. Kendinizi daha yaşlı, daha başarılı ve daha deneyimli meslektaşlar ararken buluyor musunuz? Muhtemelen bir girişimci olabilirsiniz.

25. Tavsiye İstemekten Çekinmiyorsun

Bazı insanlar girişimci olmanın her şeyi bildiğiniz anlamına geldiğini veya her şeyi bilmeniz gerektiğini düşünebilir, ancak daha büyük bir yanlış olamaz. Girişimcilerin bir işareti, üstlerinden veya hatta meslektaşlarından yardım veya rehberlik aramaya ne kadar istekli ve ısrarcı olmalarıdır. Birçok girişimcinin bu amaçla mentorları vardır.

26. En İyi Yaşam Sırlarına Sahipsiniz

Zamandan tasarruf etmenize ve hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak basit ama akıllı araçlara ve püf noktalarına sahip misiniz? Hiçbir girişimci zaman kaybetmek veya işleri verimsiz yapmak istemez, böylece siz de bir girişimci olabilirsiniz.

27. Katı Bir Program İzliyorsunuz

Disiplin, bir girişimci olarak sahip olunması gereken önemli bir özelliktir ve her gün aynı programı takip etmek ne kadar disiplinli olduğunuzu gösterir. Her gün aynı rutini takip etmek girişimcilerin karakterini oluşturur ve hayatlarının diğer alanlarına da yansır.

28. Kendi Kararlarını Verirsin

Kendiniz için ne kadar zor olursa olsun, kendinizi kararlar verirken buluyor musunuz? Girişimciler, başkalarının kendileri adına karar alma sorumluluğunu üstlenmesini beklemezler. Hayatlarından sorumludurlar ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenirler.

29. Zamanınızı Yönetirsiniz

Girişimciler zamanın ne kadar değerli olduğunu bilirler ve zamanlarını tüketmekle tehdit eden faaliyetleri terk etmekten çekinmezler. Zaman yönetimi, girişimcilerin sahip olması gereken temel bir beceridir, bu nedenle buna sahipseniz, girişimci olmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

30. Nasıl Çözüleceğini Biliyorsunuz

Girişimciler çok çalışır, ancak tükenmişliği önlemek için gevşemenin önemini de anlarlar.

31. Fırsatı Her Şeyde Görüyorsunuz

Girişimciler ”her şerde bir hayır vardır” deyimi somutlaştırırlar çünkü her problemde her zaman bir fırsat görürler. Kötü bir durumdan değer yaratmanın bir yolunu belirleyerek insanların kafasını karıştırdıysanız, büyük olasılıkla özünde bir girişimcisinizdir.

32. Gerçeğe Değer Veriyorsunuz

Gerçek, kimsenin görüşüne bakılmaksızın gerçek olarak kalır, bu nedenle girişimci her zaman herhangi bir durumun gerçeğini ortaya çıkarma arayışı içindedir. Kendinizi derine inerken ve sadece gerçekleri öğrenmek için araştırma yaparken bulursanız, iyi bir girişimci olabilirsiniz.

33. Boş Zamanınızda Araştırma Yaparsınız

Girişimci bir kişilik öğrenmeyi asla bırakmaz, bu nedenle araştırma hobilerinizden biriyse, o zaman bazı girişimcilik eğilimleriniz vardır.

34. Risk Alıcısısınız

Kişisel bir iş sahibi olmak, başkasına yüklediğiniz risklerle birlikte gelir, bu yüzden onlardan vazgeçmezsiniz. Her gün risk alırsınız ve bu, işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

35. Yeni Zorlukları Aşmayı Seviyorsunuz

Size zorluklar, becerilerinizi geliştirmenin bir yolundan başka bir şey değildir. Onlardan kaçmazsın, onlarla kafa kafaya yüzleşirsin.

36. Değişimden Korkmuyorsunuz

Değişim sizi korkutmaz. Aksine, yeni şeyler yapma yöntemleri ve işinizi optimize etmek için yeni yollar ararsınız. Değişim kaçınılmazdır ve girişimcilerin başarılı olduğu büyüme ile birlikte gelir.

37. Girişimcilik Çocukken Başladı

Çocukken limonata, şeker veya unlu mamuller sattın mı? Bisikletini kiraya verdin mi? İhtiyacın olmasa bile para kazanmanın yollarını buldun mu? Erken bir girişimcilik ruhu gösterdiğinizi biliyor muydunuz?

38. 9-5 Fikrinden Nefret Ediyorsunuz

9-5 çalışmak bir girişimcinin en kötü kabusu ve bunlardan birine sıkışıp kalmayı hayal edemezler. İşe gitmek için kravat takma düşüncesiyle ürperiyorsunuz ve şu anda takılı kaldığınız kişiden nefret ediyorsunuz.

39. Rastgele Yeni Fikirler Bulursunuz

Fikirleriniz banyo gibi en tuhaf yerlerde veya belki bir parti sırasında gelir. Keskin flaşlarla gelirler ve unutmadan önce belgelemeniz gerekir.

40. Standart Eğitim Modeline Pek Uymuyorsunuz

Girişimcilerin geleneksel eğitim ve uygulama yöntemlerine uymakta zorlandıkları bir sır değil. Kendinizi küçük bir çocukken okuldan uzaklaşırken buldunuz mu? Yoksa okulu mu bıraktın?

41. Seyahat Etmekten Hoşlanıyorsunuz

Seyahat etmek, dünyayı görmenin ve yeni gelenekler hakkında bilgi edinmenin bir yoludur, bu nedenle bir girişimci olarak öğrenmeye istekli olmak genellikle seyahat sevgisine dönüşür. Ayrıca macerayı da seviyorsunuz, bu yüzden yeni şeyler görme ve yeni fikirlerle yeni insanlarla tanışma fırsatlarından kaçmıyorsunuz.

42. Gruplarda Otomatik Olarak Görev Alıyorsunuz

Kendinizi her zaman bir liderlik pozisyonuna doğru çekilirken veya bu pozisyonun size grup tarafından verildiğini fark ederseniz, doğuştan bir lidersiniz ve harika bir girişimci olacaksınız. Girişimciler kendi alanlarında liderdir ve bu özellik her zaman erken ortaya çıkar.

43. Başkalarına Yardım Etmeye Meyillisiniz

Bir şeyler yapma nedeniniz, hayatı herkes için kolaylaştırmak ve işleri daha iyi yapmanın yollarını bulmaktır. Dolaylı olarak bu, insanlara yardım etme niyetinde olduğunuzu gösterir. Bir girişimcinin önceliği müşteri tabanıdır.

44. Her Zaman İyileştirmenin Bir Yolunu Görüyorsunuz

Hayatınız, gördüğünüz her şeyi optimize etmek ve iyileştirmek için sürekli bir arzudur. Yarattığınız bir şey olması gerekmez, ancak bir hizmet veya ürün görürseniz ve ilk düşünceleriniz onu daha iyi hale getirmenin yollarıysa, bir girişimci olabilirsiniz.

45. Çeşitlilik Ararsınız

Çeşitlilik hayatın tuzu biberi olduğundan, asla tek bir yönteme, kişiye veya işe bağlı kalmak istemezsiniz. Her zaman yeni bir şeyler ararsınız.

46.Her Zaman Hareket Halindesiniz

Yerinde kalmak, girişimcilerin sahip olmayı göze alamayacakları bir özelliktir çünkü yoğun ve zorlu hayatlar sürerler. Elinizde çok fazla zaman varken her zaman huzursuz oluyorsunuz ve her zaman yapacak bir şeyler arıyorsunuz.

47. Takım Çalışmasına Değer Verirsiniz

Takım çalışması, çalışma yöntemlerini temsil ettiği için birçok girişimcinin en sevdiği şeydir. Bir ekiple çalışmak veya görevleri devretmek konusunda istekliyseniz, o zaman girişimcilik eğiliminiz vardır.

48. Özgürlüğü ve Kendiliğindenliği Seviyorsunuz

Girişimciliğin birçok yönü ayaklarınızın üzerinde düşünmeyi içerir, bu nedenle özgürlüğe ve spontane eyleme bir sevginiz varsa, bu girişimci olabileceğinizin bir işaretidir.

49. Gelecekten Korkmuyorsunuz

Girişimciler, yaşamları boyunca başarmayı umdukları birçok amaç ve hedefle, gelecek için endişelenmeyi göze alamazlar. Hayatınızla ne yapmak istediğinizi bildiğiniz zaman, gelecek korkudan ziyade beklentiyle ve dört gözle beklediğiniz bir şeydir.

50. Dünyada İz Bırakmak İstiyorsunuz

Bir girişimci, ayak izlerinin ne kadar değerli olduğunu bilir ve bunları dünya ile paylaşmaya isteklidir. Gizli bir tutkunuz varsa ve bunu yapmak için hevesiniz varsa, belki de bir girişimcisiniz.

SONUÇ

Herkes girişimci olmak için doğmadı ve sorun değil. Ancak, bu işaretlerin çoğunluğuna sahipseniz, muhtemelen sizsiniz ve dallanmayı düşünmelisiniz.

Bir fikre sahip olmak ve üzerinde çalışmamak, kendinizi başarısız hissetmenize neden olabilir. Girişimcilik, özellikle de bir girişimcinin birçok belirtisine sahipseniz, girilmesi çok zor bir hareket değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir