Blog Yazarak Para Kazanmak – Nasıl Kazanılır?

Dijital platformun sırlarını çözerseniz, siz de sadece blog yazarlığı yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için öncelikle sabırlı, nitelikli ve nicelikli bir yazar olmayı göze almanız gerekiyor. Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, açacağınız sayfanın sektörünü ve aynı zamanda rakiplerini de iyi gözlemenizde fayda var. Bir ağacın meyve vermesi hemen bekleyemezsiniz, bunun için önce emek daha sonra da strateji gerekecektir.

Blog Yazarlığı Yaparak Nasıl Para Kazanırım?

Öncelikle blog açmayı düşünüyorsanız ilk bilmeniz gereken günde en az 1.000 küsür blog açıldığını ve birçoğunun tutunamadan sadece blog açmış olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmanız olacaktır. Daha sonra sabırlı ve disiplinli bir yazarım diyorsanız, blog yazarlığından 9 ay içinde gerçekten para kazanabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak, stratejik bir ilerleme ve yaratıcılıkla yüksek miktarda para kazanmanızı sağlayabilir. Enerjinizi tüketmeden, yeni yollar keşfederek kollarınızı sıvadıysanız ilk yapmanız gereken belli bir sektöre yönelik çalışmanız olacaktır. Amacınız burada rekabeti azaltarak, hedefinize yönelik bir blog açmak olmalıdır.

Google Adense İle Reklam Yayını Yapmak

Blog yayıncılığı alanında para kazanmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biri reklamlardır. Bu sırada blogunuzdaki yazılarınızın ziyaretçi çekmesi, ziyaretçilerin sayfanızda kalış süresinin fazlalaşması da çok önemli.

Google’ın büyük bir arazi olduğunu düşünün, siz orada sadece küçük bir ağaç olma yolunda ilerliyorsunuz, bunun için ne kadar büyürseniz o kadar göze çarpar, bir o kadar da ziyaretçiniz olmaya başlar.

Blog yazarak para kazanmak için reklam servislerinden biri olan adense ile işbirliği yapmanız gerekecek. Ayrıca blog yazılarınızı her telden değil, dikkat çekici belirli konu başlıklarından yazmanız ziyaretçilerinizin dikkatini çekmenizde de işlevsel olacaktır. Bu şekilde düzenli bir çalışma gelir kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Satış Ortaklığı Yapmaya Ne Dersiniz?

Rekabet alanının düşük olduğu bir alanda tutunmanız çok daha kolay olacaktır. Bunun için blog açmadan önce rekabeti az, köşede bucakta usulca sizi bekleyen bir sektör bularak işe koyulabilirsiniz. Ancak bu rekabet azlığı talep görmemesini de sağlamamalı. Hem talep gören hem de rakipleri az olan bir sektöre yönelmeniz çok daha iyi olacaktır.

Böylece sektörel bir blog yazarı olarak, satış ortağı olduğunuz marka sayesinde karşılıklı kazanç sağlayabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak için amacınızı ve sektörünüzü iyi belirlemeniz ziyaretçi sayınızı artıracak aynı zamanda kazanç sağlamanız için de büyük bir fırsat olacaktır.

Sektörümü Belirledim Şimdi Ne Yazacağım?

Hedef kitlenizi sektörünüzü belirleyerek çoktan seçtiniz bile. Ancak konularınızı nasıl seçmeniz gerektiğini ya da ziyaretçilerin dikkatini nasıl çekeceğinizi bilmiyorsunuz. Bunun için bir editörle çalışmanız çok daha faydalı olacaktır. Reklam odaklı bir blog yazıyorsanız dikkat çekici başlıklar atarak, daha güncel konular işleyebilirsiniz.

Ancak iş ortaklığı üzerinden bir blog kurduysanız belli konular üzerinden gitmeniz çok daha iyi sonuçlar verecektir. Blog yazarak para kazanmak için hedef kitlenize göre hareket etmek, yazılarınızı ve başlıklarınızı güncel tutmak sizi kazancın olduğu hazine odasına yavaş yavaş götürecektir.

Sektör üzerine açtığınız bloglarda, müşteri odaklı olmayı unutmayın. Havadan sudan konular seçerek ziyaretçilerin sadece bakıp çıkmasına neden olabilirsiniz. Örneğin bir parfümeriyle iş ortaklığı yaptınız, o zaman parfümlerin ten uyumlarına göre kategorilerinden bahsedebilir, bu şekilde parfüm almak için Google üzerinden arama yapan birilerinin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriklerinizi Ne İçin Hazırlıyorsunuz?

Eğer blog yazarlığı yapıyorsanız unutmamanız gereken en önemli maddelerden biri, bu yazıları Google gibi büyük arama motorlarının sistemine göre yazıyor olmanız. Bu nedenle özgün, kaliteli ve güncel yazılar yazmanız gerekecektir. Sektörünüzü ve projenizi belirledikten sonra keyfe keder yazıyorsanız, kurallara ve içerik üretimindeki önemli noktalara dikkat etmiyorsanız başarılı olamazsınız.

Blog yazarak para kazanmak için önce proje geliştirmeli, içeriklerinizi ve içerik başlıklarınızı bu projeye göre ilerletmeyi hedeflemelisiniz. Özgün ve güncel olmadığınız müddetçe, emeklerinizin kısa zamanda boşa gideceğinden üzgünüz ki bahsetmek zorundayız. Siz ne kadar kaliteli ve özgün içerik üretirseniz ziyaretçileriniz de sizi o kadar çok sevecek aynı zamanda sayfanızda daha fazla zaman geçirecektir.

Blog İçeriklerinizi Düzenli Yayınlayın!

Arada sırada kafa dağıtmak için bir şeyler yazıyorum diyorsanız, bu iş size göre olmaya bilir. Öncelikle düzenli ve disiplinli bir şekilde haftada 4 ile 5 makale yayınlamaya özen göstermeniz gerekecektir. Özgün ve güncel içeriklerle arama motorlarında fark edilmek için devamlılığınızı kanıtlamanız çok önemli.

Diğer blog sitelerinden farkınızı ortaya koyacak, sizi ziyaret ettirecek formüllerden birinin güncel olmanız sonucunda elde edeceğinizi unutmayın. Blog yazarak para kazanmak istiyorum diyorsan, önce özgün ve sonra disiplinli olman çok işe yarayacaktır.

SEO Olmadan Asla!

SEO çalışmalarının Google gibi arama motorlarında değerinin yüksek olduğunu asla unutmamalısın. Birçok değil bütün dijital platformlar artık SEO uyumu üzerine çalışıyor, kullanılan anahtar kelimelerle ziyaretçilerini bulmaya başlıyor. SEO kavramını araştırmalı, SEO uyumlu içerikler yazmaya özen göstermelisin.

Yoksa arama motorlarında fark edilmez, doğal olarak da ziyaretçilerinin seni bulmasını yıllarca bekleyebilirsin. Arama motorunda yok sayılmamak için önceliğini SEO uyumlu içeriklere yönlendirmen, özgün ve organik metinler üretmen olacaktır.

Bundan sorası ziyaretçilerinin seni bulmasıyla motive olmana yetecek, artık ister istemez blog sayfanla ilgilenirken bulacaksın kendinizi. Böylece blog yazarak para kazanmak için bir level daha atlamış olarak, yapmamanız gerekenleri araştırmanız gerekecek.

Kopya İçerikten Uzak Durun!

Blog sitenizi güncel tutmak için kopya içerikler paylaşmaya başladıysanız, yanlış yoldasınız. Google kopya içerik paylaşan siteleri direkt yok saymaktadır. Bunun için ilk işiniz her zaman özgün ve SEO uyumlu makaleler yazmanız olacaktır.

Nasıl olsa yazılmışı var diyerek başarılı bir bloger olamazsınız. Aynı zamanda yazarlık noktasında okuyucuyu sıkmayacak, devamlılığı olan ve imla kurallarına uygun makaleler yazmaya da özen göstermeniz gerekecektir. Sıkı bir çalışmayla 9 ay gibi bir sürede blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer blog yazarak para kazanmak istiyorsanız, ilk işiniz özgün ve stratejik ilerlemek olacaktır. Kaliteli, organik ve SEO uyumlu makalelerle kimse sizi tutamaz, giderek büyümeye başlar ve güzel paralar kazanmaya başlarsınız.

Sosyal Medyayı Es Geçmeyin!

Blog sitenizin tanıtımını yapmak için öncelikle İnstagram, Twitter ve Facebook gibi dijital platformlarda varlığınızı kanıtlayın. Diğer forum siteleri ve ilan siteleri üzerinden blog sitenizi tanıtacak paylaşımlar yapın.

Bugün dünyanın her yerinde büyük bir dijital pazarlama platformu olan sosyal medyalarda dikkat çekmeye özen göstermelisiniz. Hem SEO uyumu hem de sosyal medya paylaşımları blog sitenizin daha çok ziyaretçi kazanmasına katkı sağlayacaktır.

Kaliteli, özenli ve disiplinli bir çalışma sonrasında sizi tanımayan yer kalmayacaktır. Özellikle backlink üzerine de araştırmalar yaparak, blogunuzun keşfedilmesi için farklı seçenekleri de değerlendirebilir, kolay yoldan ziyaretçiler kazanmaya başlayabilirsiniz.

Artık Blog Yazarak Para Kazanabilirsiniz

Sektörünüzü belirlediniz, SEO uyumlu içerik üzerine araştırmalar yaptınız ve tanıtımlarınız için emek harcadınız. Bu sürek 6 ile 9 ay kadar sürebilir ancak sonrasında çok güzel paralar kazanmaya başlayabilirsiniz. Sizi zirveye çıkartacak bütün araştırmaları yaptıktan sonra disiplinli bir şekilde uygulamaya geçtiyseniz blog yazarak para kazanmak artık sizin için çok daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir