Bir Mentorda Aranacak 10 Önemli Nitelik

Büyük mentorlar, alanlarındaki en genç üyelerle paylaşabilecekleri geniş bir iş deneyimine ve çok çeşitli becerilere sahiptir. Kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız, örnek olabilecek ve mesleki gelişiminize katkıda bulunabilecek bir mentor aramanız tavsiye edilir. Hayran olduğunuz ve size etkili bir şekilde rehberlik edebilecek birini bulun. Bu makalede, bir mentorun en önemli 10 özelliğini tartışıyor ve bu özelliklerin kariyer gelişiminize nasıl katkıda bulunabileceğini araştırıyoruz.

Bir mentorun en önemli nitelikleri nelerdir?

Büyük mentorlar genellikle güçlü teknik becerilere ve kendi alanlarında beş yıl veya daha fazla deneyime sahiptir. Bununla birlikte, onları başarılı danışmanlar yapan empati ve yumuşak becerilere de sahiptirler. Bu özellikler ve yetenekler tüm endüstriler için geçerli olduğundan, her meslekteki mentorlar için gereklidir.

Bir mentorda aranacak 10 özellik şunlardır:

1 . Eğitim ve büyümeye yatırım

En destekleyici mentorlar tipik olarak mesleki başarının kendi kariyerlerinde başarabileceklerinin ötesine geçtiğine inanırlar. Kendi alanlarına başka şekillerde katkıda bulunmak isterler ve bu da meslektaşlarını eğitmek için yatırım yapmalarına neden olur. Bu deneyimli profesyoneller, bilgilerini paylaşmanın önemini biliyor. Size alanınızın etkili bir üyesi olmayı öğretmenin, sektörü şekillendirmelerine ve uzun vadede gelişmeye devam etmelerini sağlamalarına yardımcı olabileceğini bilirler.

2 . Bağlanma ve ağ kurma isteği

En yararlı mentorlar iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmayı başarır. Bu profesyonel bağlantıların yalnızca işten daha fazlası olduğunu anlıyorlar. Bunun yerine, bu ilişkiler her uzmanlık alanında kapsamlı bir uzmanlar ağı oluşturmak için gereklidir. Bir mentor arıyorsanız, konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olması için sizi hevesli uzmanlarla eşleştirecek biriyle çalışmayı düşünün. İlişkiniz geliştikçe ve kendi uzmanlık alanınızı takip ederken, mentorunuz sizi deneyimli bir uzman olarak bile önerebilir

3 . Zaman ayırma imkanı

İyi mentorlar, kendi alanlarında başka bir profesyonele danışmanlık yapmanın önemli bir zaman yatırımı gerektirebileceğinin farkındadır. Bu tür bir ilişkiye başlamayı kabul etmeden önce mentorluğa ayırmak için yeterli zamana sahip olmaları gerektiğini bilirler. Potansiyel mentorunuzun profesyonel olarak gelişmenize yardımcı olacak yeterli zamanı olduğundan emin olmak için, her ikinizin programı için de işe yarayacak bir zaman çizelgesi ayarlayın.

4 . Aktif dinleme becerileri

Mentorlar genellikle yüz yüze toplantılar sırasında veya e-posta yoluyla bilgi paylaşır ve rehberlik sağlar. En destekleyici mentorlar danışanlarını da dikkatle dinler. Başarılı mentorlar, dinlemeye ve konuşmaya eşit enerji ayırma eğilimindedir ve aktif dinleme becerileri, söylediklerinizi duymalarına ve ne demek istediğinizi anlamalarına olanak tanır. Bir akıl hocası ararken, ihtiyacınız olan desteği almanızı sağlamak için dinleyecek ve faydalı geri bildirim sunacak birini arayın.

5 . Geri bildirim yetenekleri

Harika mentorlar, yapıcı geri bildirim sağlamanın başarılarınızı güçlendirirken diğer alanlarda gelişmenize yardımcı olabileceğini bilir. Profesyonel gelişim stratejinize rehberlik edecek yapıcı tavsiyeler sunması için hedefleriniz ve başarılarınız hakkında geri bildirim veren bir mentor bulmaya çalışın.

6 . Dürüstlük ve doğruluk

İyi mentorlar dürüst bireylerdir. İster büyük bir iş anlaşması yapıyor ister küçük bir taahhüdü kabul ediyor olsunlar, tüm sözlerini tutmaya ve eylemlerinin sorumluluğunu almaya çalışırlar. Etik standartları ciddiye alan bir danışman bulmaya çalışın.

7 . Olumlu bakış

En etkili mentorlar genellikle hedeflere öncelik verir ve kendilerini geliştirmek için eylem planları geliştirir. Bir mentorla ortaklık kurduğunuzda, temel becerileri geliştirmek veya bir kariyer yolu oluşturmak gibi hedefler belirlemek için birlikte çalışmayı deneyin. Hedefler belirledikten sonra, bunları mesleki gelişiminizi desteklemek için kullanılabilecek bir eylem planına dönüştürebilirsiniz.

8 . Güven ve motive etme yeteneği

İyi danışmanlar yeteneklerine güvenirler ve meslektaşlarını benzer bir yaklaşım benimsemeleri için nasıl motive edeceklerini bilirler. Kendilerini rahat hissettikleri sınırların dışında çalışmaya zorlayan bir akıl hocası bulmaya çalışın. Kendine güvenen bir akıl hocası ararken, daha fazla zorluğu kabul etmeyi hedefleyin.

9 . Sektör bilgisi

Çoğu durumda, büyük mentorlar sizinle aynı veya benzer sektörde kariyer oluşturmuştur. Ortak bir alanınız olduğu için onların becerileri, deneyimleri ve bağlantıları mesleki gelişiminize çok daha fazla değer katar. İdeal bir mentor, sektörünüz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için gelişmiş bilgilerini uygulayabilmelidir. Mentorunuzu ararken, alanınızda en az beş yıllık deneyime sahip olan ve en son araştırmalar ve trendlerden haberdar olan birini bulmaya çalışın.

10 . Esneklik ve uyarlanabilirlik

Büyük montorlar işte başarılı olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda işyerindeki zorlukları ve aksaklıkları da ele almışlardır. Zorlukları değerlendirerek, çözümler bularak ve sorunların üstesinden gelmek için stratejiler geliştirerek dayanıklılık gösteren bir akıl hocası arayın. Bu niteliklere sahip bir akıl hocası seçerek, gelecekte mesleki engellerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek şekilde nasıl adapte olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir