Bir İş Görüşmesinde Yapmaktan Kaçınmanız Gereken 18 Şey

Bir iş için mülakat yapmak heyecan verici bir deneyimdir. İş görüşmesi, iş arama sürecinde önemli ve olumlu bir adımdır. Toplantı sırasında ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini bilerek bir sonraki görüşmeniz için etkili bir şekilde hazırlanın. Bu yazıda, görüşmelerin neden önemli olduğunu ve bir sonraki iş görüşmenizde ne yapılmaması gerektiğini açıklıyoruz.

İş görüşmeleri neden önemlidir?

Mülakatlar önemlidir çünkü size bir şirketin üyeleriyle tanışma ve başvurduğunuz işin uygun olup olmadığını görme fırsatı verir. Mülakatlar ayrıca şirkete niteliklerinizi kontrol etme ve size işle ilgili problem çözme fırsatları veya sorular sunma şansı verir. Mükemmel bir izlenim bırakabilmeniz ve pozisyon için uygunluğunuzu gösterebilmeniz için görüşmeniz için hazırlık yapmak çok önemlidir. Bununla birlikte, bir görüşme sırasında kaçınmak isteyeceğiniz bazı davranışlar, sorular ve yorumlar vardır.

Bir iş görüşmesinde ne yapılmamalı

Başarılı ve olumlu bir görüşme yapmanızı sağlamak için bu eylemlerden kaçının.

Kibir

Görüşmeniz sırasında kibirden kaçının. Bunun yerine, becerilerinizi ve başarılarınızı şirkete nasıl yardımcı olabilecekleri ile bağlantılı olarak ve övünmeden, açık bir şekilde tartışın.

Göz teması

Görüşmeci ile göz göze gelmekten çekinmeyin ve gözlerini kaşırmak için aşağıya bakmayın. Görüşmeciler bunu bir zayıflık veya yalan belirtisi olarak yanlış yorumlayabilirler. Bunun yerine, konuşurken doğal olarak görüşmeyi yapan kişinin gözlerine bakın. Eğer gergin hissediyorsanız, bir arkadaşınızla sohbet ettiğinizi hayal edin ve sıradan bir sohbet sırasında yaptığınız gibi görüşmeyi yapan kişiye bakın.

Geç kalmak

Görüşmeye geç gelmekten kaçının. Gecikme, pozisyonu umursamadığınızı ve görüşmecinin zamanına saygı duymadığınızı ifade eder. Bunun yerine, kendinizi personele tanıtmak için birkaç dakika erken gelin ve görüşmeden önce kendinizi toparlamak için zamanınız olsun.

Çok erken gitmek

10 dakikadan daha erken gitmekten kaçının. Çok erken bir varış, görüşmeci için sakıncalı olabilir, önceden bir planları var ise, hayal kırıklığına uğramış bir şekilde görüşmeye girmelerine neden olabilir. Bunun yerine, 10 dakikadan daha erken varırsanız, arabanızda veya binanın dışında bekleyin ve görüşme belgelerinizi inceleyin. Uygun olduğunda, içeri girin ve resepsiyon masasında kendinizi tanıtın.

Yalan

Eğitiminiz, deneyiminiz veya becerileriniz hakkında yalan söylemekten kaçının. Sizi bir yalanla yakalayan bir görüşmeci, görüşmenin derhal sona ermesiyle sonuçlanabilir. Şirket sizi bir yalan üzerine işe alırsa, hazırlıklı olmadığınız görevleri yerine getirmenizi bekleyebilir. Bunun yerine, pozisyon için niteliklerinizle ilgili soruları dürüstçe yanıtlayın. Yeni şeyler öğrenme arzunuzu ve işteki iş performansınızı iyileştirme taahhüdünüzü ifade edin.

Uygunsuz giyinmek

İş görüşmeniz için darmadağınık veya dekolte görünmekten kaçının. Çok fazla deri, dikkat dağıtıcı aksesuarlar veya kirli giysiler gösteren üstler veya altlar giymeyin. Bunun yerine, düzgün saçlara ve minimum aksesuarlara sahip profesyonel, iş amaçlı günlük kıyafetler giyin.

Kıpır kıpır

Masanın üstündeki eşyalarla veya elleriniz ve ayaklarınızla uğraşmaktan kaçının. Görüşmeci, kıpırdanmayı bir can sıkıntısı belirtisi olarak yanlış yorumlayabilir ve konuşmayla ilgilenmediğinizi düşünebilir. Bunun yerine, ellerinizi ve bacaklarınızı sabit tutun ve gereksiz yere masa veya masadaki eşyalara dokunmaktan kaçının.

Sorumluluk almak

Hatalarınız için başkalarını suçlamaktan kaçının. Mülakatı yapan kişi, işyerinde hata yaptığınız bir zamanı tartışmanızı isteyebilir. Asla bir hata yapmadığınızı ya da sadece iş arkadaşlarınızın hatalı olduğunu söylemeyin. Bunun yerine, eylemleriniz için sorumluluk alın. Hatadan ne öğrendiğinizi ve onunla tekrar karşı karşıya kalırsanız şimdi duruma nasıl yaklaşacağınızı açıklayın.

Zamanı kontrol etmek

Görüşme sırasında saatinize veya saate bakmaktan kaçının. Bunun yerine mülakata odaklanın. Mülakatın başlamasından en az bir saat sonra programınızın net olduğundan emin olun, böylece diğer taahhütlere geç kalmayacaksınız.

Telefona cevap vermek

Görüşme sırasında telefonunuzu kontrol etmekten veya cevaplamaktan kaçının. Dikkatinizi görüşme ile telefonunuz arasında bölmek, özdenetim eksikliğini gösterir. Bunun yerine, telefonunuzu kapatın ve sizi tahrik etmemesi için görüşme süresince telefonunuzu bir kenara koyun.

Umutsuz davranmak

İş için çaresiz olduğunuzu söylemekten veya göstermekten kaçının. Aşırı duygu, sizi bir aday olarak tamamen ortadan kaldırabilir. Bunun yerine, duygularınızı kontrol altında tutun ve uygun şekilde pozisyona olan ilginizi ifade edin.

Kızgın bakışlar

Negatif duygu gösterebilecek kaşlarını çatmaktan, iç çekmekten veya diğer eylemlerden veya yüz ifadelerinden kaçının. Bunlar görüşmeyi yapan kişiye nahoş biri olduğunuz izlenimini verebilir. Bunun yerine gülümseyin ve tonunuzu hafif ve pozitif tutun.

Kollarınızı çaprazlamak

Kollarınızı çaprazlamaktan veya ellerinizi saklamaktan kaçının. Bu tür bir vücut dili, duruma karşı savunmacı veya temkinli olduğunuzu gösterir. Bunun yerine ellerinizi görünür ve göğsünüzü açık tutun. Görüşmeci, açık ve dürüst biri olduğunuzu anlayacaktır.

Savunmacı tavırlar

Saldırgan ve savunmacı dilden kaçının. Görüşmeci ile tartışmayın. Bunun yerine, görüşmeci size zor bir soru sorarsa, cevabınızı düşünmek ve sabırla cevap vermek için bir dakikanızı ayırın.

Hazırlıksız gitmek

Görüşmeye eli boş gitmekten kaçının. Görüşmeci bunu bir hazırlık eksikliği ve pozisyona dikkat eksikliği olarak algılayabilir. Bunun yerine özgeçmişinizin ve referanslarınızın kopyalarını getirin. Ayrıca görüşme boyunca not almak için bir kağıt ve kalem bulundurun.

Sıkılmış görünmek

Görüşme sırasında sıkılmış görünmek veya esnemekten kaçının. Bu görüşmeciyi rahatsız edebilir. Bunun yerine, başınızı sallayarak, notlar alarak ve sorulara yanıt vererek görüşmeciyi dinlediğinizi gösterin.

Kaba olmak

Şirket çalışanlarına karşı kabalık veya düşmanlıktan kaçının. Görüşmeyi yapan kişi, şirkette bulunduğunuz süre boyunca tanıştığınız çalışanlardan sizin hakkınızdaki izlenimlerini soracaktır. Mülakat sırasında karşılaştığınız herkesi soğukkanlılık yerine nezaket ve gülümsemeyle selamlayın.

Yemek

Görüşme özellikle öğle veya akşam yemeğinde olmadıkça, görüşme sırasında yemek yemekten kaçının. Yemek yemek dikkatinizi böler ve kaba olabilir. Bunun yerine, aç olduğunuzu düşünüyorsanız görüşmeden önce bir şeyler atıştırın. Görüşmeye gitmeden önce aynada kendinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir