Beş Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? (Cevap)

Önümüzdeki beş yıl için vizyonunuz sorulduğunda, bunun garip bir soru olduğunu hissedebilirsiniz. Öncelikle, nasıl bilebilirsin? İkincisi, İbiza’da martini içmek istediği nizi söylemek isteyebilirsiniz.

Her ikisi de meşru düşüncelerdir, ancak ikisi de bu soruyu gerçekten yanıtlamak için iyi bir temel değildir. Bunun yerine, bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz, çünkü “Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” sorusunu doğru şekilde yanıtlamakla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Aşağıdaki gönderide şunları öğreneceksiniz:

 • Bu soruyu cevaplamanızın nedeni
 • Kariyer hedeflerinizi nasıl belirler ve düşünürsünüz?
 • Kariyer hedeflerinizi, rolün sunduklarıyla nasıl dengeleyebilirsiniz?
 • En yaygın 3 kariyer senaryosunda ne söylenmeli?
 • Kaçınmanız gereken hatalar nelerdir
 • 5 örnek cevap

Başlayalım!

BU SORU NEDEN SORULDU?

İş görüşmesi soruları, görüşmenin zaman kaybetmek için etrafa saçtığı rastgele sorular değildir. Her soru, mülakatın aday olarak sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesine ve rolünüz için değeriniz ve uygunluğunuz hakkında bir karar vermesine yardımcı olabileceği için popüler hale geldi.

Mülakatı yapan kişi, kendinizi beş yıl sonra nerede gördüğünüzü sorduğunda, esasen iki şey öğrenmeye çalışıyorlar:

Kariyer hedefleriniz nelerdir?

Kariyer hedefleri, motive olup olmadığınızı, hırslı ve hedef odaklı olup olmadığınızı gösterdiği için önemli ve değerlidir.

Bunlar bir işveren için önemli niteliklerdir, çünkü motive ve hırslı bir işgücüne sahip olurlarsa, çalışanlar üretken olacak ve kuruluşun hedeflerine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Gelecek hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, başarmak için azmi ve tutkusu olan bir işçi gibi görünmüyorsunuz. Bu, işvereni korkutabilir çünkü kariyer hedeflerinden emin olmayan birini işe almak istemezler.

Bu, ya yanlış nedenlerle iş aradığınız ya da birdenbire tamamen yanlış rolde olduğunuzu fark edip ayrılacağınız anlamına gelebilir.

Bu hedefler pozisyonla nasıl örtüşüyor?

Şimdi, görüşmeciler kariyer hedeflerinizi sorduğunda, sadece hırs ve azim sahibi olduğunuzu bilmek istemiyorlar. Aslında, başvurduğunuz işi sevdiğinizden ve bu işi almak (ve sonra başarılı olmak) konusunda ciddi olduğunuzdan emin olmak istiyorlar.

Açıkça söylemek gerekirse, görüşmeyi yapan kişi, beş yıl sonra kendinizi hala rolde ve şirkette göreceğinizi bilmek istiyor.

İşe almak pahalı ve zaman alıcıdır . Şirketler, yetenekli olsalar bile, kişi önümüzdeki birkaç yıl içinde ayrılacaksa çalışanları işe almak istemezler.

Bu nedenle, bu soruyu sorarken, görüşmeci esasen bu özel pozisyon için motive olduğunuza dair güvence arıyor! Açıkçası sadece birkaç ay içinde kaçmak istemediğinizden emin olmak için belirli rolde başarılı olma dürtüsüne sahip olduğunuzu bilmek isterler

KARİYER HEDEFLERİNİZİ GERÇEKTEN BİLİYOR MUSUNUZ?

Bu soruyu cevaplamayı düşünmeye başlamadan önce, gerçek kariyer hedefleriniz hakkında bir fikriniz olduğundan emin olmalısınız. Her zaman kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz olmalıdır. Kariyer hedefleri önemlidir çünkü size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak eylemlere odaklanın ve bunu yapmayanlarla zaman kaybetmekten kaçının.
 • Motivasyonunuzu ve iş tatmininizi koruyarak daha mutlu bir yaşam sürmenizi sağlar.

Kariyer hedeflerinize dikkat etmediyseniz, beş yıllık hedeflerinizi not almanın kısa, beş adımlı bir yolu var.

ADIM 1:

Beş yıl içinde ideal kariyer durumunuzu yazın. Karışıma gerçeklik katarak hırslı olun. Sizi ne mutlu eder, motive eder ve memnun eder?

ADIM 2:

Becerilerinizi ve mevcut kariyer yörüngenizi düşünün. Mevcut kariyer yolunuz açısından yukarıdaki fikir hedeflerini düşünün. Gerçekçi görünüyor mu? Bu hedeflere ulaşmak için ne tür değişiklikler yapmanız gerekir? Bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak beceriler nelerdir?

ADIM 3:

Hedeflerinizi yazın ve daha küçük hedeflere bölün. İçinde olmak istediğiniz belirli durumu ve oraya giden yolu belirleyin. SMART karar verme stratejisini kullanın.

4. ADIM:

Bu hedeflere ulaşmak için bir yol haritası oluşturun. Beş yıllık hedeflerinize yönelik bir yol haritası oluşturmak için bilgileri kullanın. Bunları aylara ve hatta haftalara bölmek için 1. yıl, 2. yıl vb. arasında değişen kısa vadeli hedefler belirleyin.

ADIM 5:

Hedeflerinize düzenli olarak bakın. Kendinize bu hedefleri düzenli olarak hatırlattığınızdan emin olmalısınız; her hafta veya ayda bir hedeflerinizi inceleyerek ne kadar iyi yaptığınızı analiz edin. Hedeflerinize ulaşıyor musunuz? Ne iyi gidiyor ve ne yanlış gidiyor olabilir?

Şimdi, gerçek beş yıllık kariyer hedeflerinizi belirledikten sonra, bu pozisyonun onlara nasıl uyduğunu düşünmelisiniz. Hedeflerinizi ve başvurduğunuz iş pozisyonunu düşünmeli ve aşağıdaki soruları cevaplamalısınız:

 • Bu pozisyondan ne bekliyorsunuz?
 • Pozisyon kariyer hedefleriniz açısından size nasıl yardımcı olacak?
 • Size en çok hitap eden pozisyon hangisi?

Bu pozisyonun sizi nihai beş yıllık hedeflerinize ve profesyonel başarınıza nasıl yaklaştırabileceğini düşünmeye başlamak istiyorsunuz.

KARİYER HEDEFLERİNİZİ GÖRÜŞME YAPTIĞINIZ ROL İLE UYUMLAYIN

Ancak yukarıdakiler, beş yıllık hedefleriniz sorulduğunda mutlaka söylemeniz gereken şey değildir. Daha çok, bu role başvurmanızın nedenlerini anlamanıza yardımcı olmak ve ileriye dönük bir tür yol haritanız olduğundan emin olmak içindir.

Hem kısa hem de uzun vadeli hedeflere sahip olmak önemlidir, çünkü bunlar size odaklanmanızı sağlar ve bu, ilerlemenize, mutlu ve motive kalmanıza yardımcı olur.

Cevabınız olarak sadece yukarıdaki bilgileri kullanmamanızın nedeni, görüşmecinin cevabınızdan ne istediğini hatırlamaktır.

Kendi kariyer hedeflerinizi, görüşme yaptığınız rolle aynı hizaya getirmenin çok önemli olduğunu unutmamalısınız ve işi yalnızca başka bir rol veya hatta şirket için bir sıçrama tahtası olarak kullanmadığınızı açıkça belirtmelisiniz.

Bu nedenle, gerçek kariyer hedefleriniz arasında bir denge bulmanız ve bunları elde etmek istediğiniz rol ve şirketle uyumlu hale getirmeniz gerekir. Hedeflerinizin, kuruluşun ulaşmak istediği hedeflerle ve sizden gerçekleştirmeniz beklenen rolle uyumlu olması için bunu yapmalısınız.

Bu, pozisyonun ve şirketin ne sunacağını anlamak anlamına gelir.

Bu soruyu cevaplamak için organizasyon, vizyonu ve genel olarak rolü hakkında araştırma yapmalısınız.

Ayrıca, ne tür kariyer seçenekleri sunabileceğini anlamaya çalışmalısınız, böylece şirketin kariyer hedeflerinize hizmet edip edemeyeceğini anlayabilirsiniz.

Öncelikle şirketi geniş anlamda araştırmalısınız. Şunları düşünmek istersiniz:

 • Şirketin vizyonu nedir ve nasıl bir yol izliyor?
 • Şirket nasıl bir kariyer yolu sunuyor?
 • Çalışanların katılabileceği iş geliştirme ve/veya eğitim programları var mı?
 • Nasıl bir tanıtım politikaları var?
 • Daha fazla deneyimle terfi edebileceğiniz/başvurabileceğiniz roller nelerdir?

Bu bilgileri şirketin web sitesinden ve şirkette çalışan veya çalışmış kişilerle konuşarak bulabilirsiniz.

Kuruluşta çalışan veya orada çalışmış olabilecek kişileri tanıyıp tanımadığınıza bakın.

Bundan sonra, başvurduğunuz rolü de düşünmek istersiniz. Sana ne öğreteceğini, kazanacağın becerileri ve o pozisyonu alırsan ne yapmak istediğini düşünmek istiyorsun.

Bunun sizi nereye götüreceğini düşünmek istemezsiniz – bu sadece işin sizi nasıl ileriye taşıyacağıyla ilgili değil, daha çok işin içindeyken size neler verebileceğiyle ilgili.

Rolünüze ve onun için olan coşkunuza odaklanmalısınız. Cevabınız sizinle ve hedeflerinizle ilgili değil, bu rol nedeniyle tam olarak beş yıl içinde kendinizi nerede gördüğünüzle ilgili olmalıdır. Bir bakıma bu soruya “Bu rol sizi beş yıl içinde nereye götürecek?” gibi cevap vermek istiyorsunuz.

Bu rolde oynama arzunuzu vurgulamak ve olabileceğinizin en iyisi olmak istiyorsunuz. Tabii bunu gerçekçi bir şekilde yapmanız ve herhangi bir vaatte bulunmamanız gerekiyor.

CEVABINIZLA 3 ORTAK SENARYODA GEZİNME

Yukarıdakiler, cevabınızda vurmak için doğru dengeyi sağlar. Kişisel kariyer hedeflerinizin ne olduğunu biliyorsunuz ama aynı zamanda şirketin kariyer yolunun, vizyonunun ve genel olarak rolünün bunları nasıl etkilediğini de anlıyorsunuz.

Şimdi, kişisel hedeflerinizi şirketin ve rolün sunduklarıyla uyumlu hale getirmeye çalışırken, muhtemelen üç farklı senaryoyla karşılaşacaksınız.

Bu noktada kendinizi bulabileceğiniz üç durum, rolü şu şekilde görmenizdir:

 • Başka bir şeye atlama taşı – beş yıl içinde, kendinizi hala aynı rolde görmek istemezsiniz ve muhtemelen şirketin ötesine geçmeniz de olasıdır.
 • Kariyer yolu fırsatı – beş yıl içinde nerede olacağınızdan tam olarak emin değilsiniz çünkü rol sizin için bir kariyer değişikliği olacak ve siz bir nevi test sularındasınız.
 • Belirsiz yer – mevcut kaynakların eksikliğinden dolayı şirket hakkında yeterince bilginiz yok ve ileriye doğru istediğiniz yolu sunmayabileceğini düşünüyorsunuz.

Bunları ayrıntılı olarak inceleyelim ve onlara cevap vermenin en iyi yollarına bakalım.

Şirketi ve rolü bir sıçrama tahtası olarak buluyorsunuz

Yani, bu işin senin için bir adım olacağını biliyorsun.

Bunu herkes biliyor olsa da, gerçekten dışarı çıkıp bir işe alım müdürüne söyleyemezsiniz. Her zaman yeni bir kişiyi işe almak istemediklerini unutmayın.

Peki, nasıl cevap verebilirsin? Beş yıl sonra şirkette kalmayı taahhüt etmeseniz bile taahhüt edebileceğiniz bir şey bulmalısınız.

Yalan söylemek zorunda değilsiniz; daha sonra okuyacağınız gibi, aslında asla yalan söylememelisiniz, çünkü rolde başarmak istediğiniz şeyler hakkında basitçe konuşabilirsiniz.

Yeni işinizde ilk günden itibaren odaklanmak istediğiniz küçük hedefleri ve kaldığınız sürece üzerinde çalışmaya devam etmek istediğiniz hedefleri düşünmek istiyorsunuz.

Bunun gibi bir şey söyleyebilirsin:

“Gerçekten parçası olmak istediğim bir çalışan eğitim programınız olduğunu fark ettim. Her zaman becerilerimi ve yeteneğimi geliştirmeye çalışıyorum ve bunu bu rolde de devam ettirmeyi umuyorum. Ben de küçük işletmeler konusunda çok tutkuluyum ve iş projelerinizle birlikte önümüzdeki beş yılın bana birçok farklı küçük işletmeyle çalışma fırsatı vereceğini umuyorum.”

Ana şey, rolün ve şirketin sunacağı iyiliğe ve bunun size nasıl yardımcı olacağına odaklanmaktır.

Muhtemelen beş yıl içinde orada olmayacağın bilgisine takılıp kalmak istemiyorsun, bunun yerine, olsaydın nasıl görünebileceğine odaklan; bu rolde dört gözle beklediğin şeyler neler?

Kariyer değiştiriyorsun ve geleceğin ne getireceğini tam olarak bilmiyorsun

Ayrıca kariyer değiştirme sürecinde olabilirsiniz. Beş yıl içinde nerede olacağınızı gerçekten bilemezsiniz çünkü şu anda onu bulma sürecindesiniz. Bu rol ve endüstri ileriye giden yol ise, bu iş sizin fırsatınızdır.

Görüşmeciyi korkutmayan ne söyleyebilirsiniz? Bir tür uzun vadeli hedeflere ve kariyeriniz için vizyonunuza odaklanmak önemlidir.

Bu rolde ne aradığınıza dair bir fikriniz olmalı. Cevabınızı şu şekilde düşünebilirsiniz:

 • Bu pozisyonun size ne öğretmesini istiyorsunuz?
 • Bu rolde beklediğiniz şeyler neler?

Daha sonra cevabınızla bunlar hakkında konuşabilir ve şöyle bir şey söyleyebilirsiniz:

“Bu metin yazarlığı pozisyonuna başvuruyorum çünkü her zaman daha yaratıcı olmak istedim. Bunun, şirketin sahip olduğu dijital projelerle BT becerilerimi kullanmaya devam ederken dünyanın yaratıcı tarafı hakkında daha fazla bilgi edinmeme yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu kombinasyonun bana yardımcı olacağını düşünüyorum ve gerçekten sektörde bir iz bırakmak, yaratıcı tarafı daha da geliştirmek istiyorum.”

Doğru yolu nasıl aradığınıza dair çok fazla ayrıntıya girmeden arzularınızı ve aktarılabilir becerilerinizi vurgularsınız.

Şirketin ileriye dönük bir yol sunup sunmadığını bilmiyorsunuz

Bazen beş yıllık hedeflerinizden ve şirketin bunlarla nasıl uyumlu olacağından tam olarak emin olamayabilirsiniz. İleriye giden yolun orada olup olmadığını görmek için bilgi bulamayabilirsiniz veya bu noktada sizin için iyi olup olmadığını bilmiyor olabilirsiniz.

O zaman soruya nasıl yaklaşmalı? Pozisyonun size öğreteceğini düşündüğünüz önemli şeylere ve devam etmek istediğinizi zaten bildiğinizi açıkça söylemeden şirketin sunabileceği şeylere gerçekten odaklanmak istiyorsunuz.

Bunu, önce şu soruları yanıtlayarak yapabilirsiniz:

 • İş bana ne tür beceriler öğretecek ve hangilerini kazanmaya hevesliyim?
 • Firma bana ne tür projeler sunabilir?
 • Şirketin hangi uzun vadeli hedefleri veya vizyonları var ve bunlar benimkiyle uyumlu mu?

Cevaplarınızı kullanabilir ve kendinizi bu pozisyonda nasıl geliştirmeyi dört gözle beklediğinizden bahseden bir cevap oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, bu yaklaşımı daha da ileri götürebilir ve becerilerinizi geliştirme yeteneğine odaklanabilirsiniz.

Örneğin, mülakat yaptığınız rolde daha iyi olmak için alabileceğiniz (ve ilerlemenize yardımcı olacak) kurslar olup olmadığını düşünebilirsiniz.

Örneğin, şöyle bir şey söyleyebilirsiniz:

“Bir program geliştiricisi olarak becerilerimi geliştirmeye devam etmek istiyorum. Beş yıl içinde, alandaki yeni yazılımları gerçekten öğrenmek ve yapay zekayı daha iyi anlamak istiyorum. Gerçekten bu fırsatın yapay zekayı daha fazla kullanmama yardımcı olacağını düşünüyorum ve bu yüzden rol konusunda bana yardımcı olacak kurslar almayı ve beş yıl içinde elimden gelenin en iyisi olmayı düşünüyorum.”

Belirli becerilere odaklanıyorsunuz ve kariyerinizin sizi nereye götüreceğini ayrıntılı olarak konuşmadan kişisel ve profesyonel gelişim hakkında konuşuyorsunuz.

NE OLURSA OLSUN BU HATALARI YAPMAYIN

Bunun gibi mülakat sorularını yanıtlarken, genellikle başarıyı garantilemek için ne söylememeniz gerektiğini düşünmeniz gerekir. Özellikle beş yıllık planlarınız hakkında konuşurken, çok az şey değişikliklerinize zarar verebilir.

Bu soruyu cevaplarken bahsetmekten kaçınmanız gereken üç şey:

1. Bilmediğini söylemek

Dürüst olmak gerekirse, beş yıl sonra nerede olacağını bilemeyiz.

Ancak bu, geleceğinizi tahmin etmekle ilgili değildir; yukarıda bahsedildiği gibi, görüşmeci kariyer yolunuzu düşünüp düşünmediğinizi ve işe alınırsanız şirkete sadık olup olmayacağınızı görmek istiyor.

Tüm hayatınızı ve kariyerinizi planlamak zorunda değilsiniz ve işler her zaman değişebilir. Ama görüşmeciye rol konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermek istiyorsun.

İşte söylememeniz gerekenlere örnek bir cevap:

“Beş yıl? Ah, bilmiyorum. Yarın ne yapacağımı pek bilmiyorum!”

2. Yalan söylemek

Herhangi bir mülakat sorusuna cevap verirken kaçınılması gereken evrensel bir şey varsa, o da yalan söylemektir. Bir iş görüşmesi sırasında yalan söyleyemezsiniz çünkü bir yalana yakalanma ihtimaliniz çok yüksektir ve bunun sonuçları kariyer hedeflerinizi tamamen mahvedebilir.

Tam olarak beklentilerinizin ne olduğunu söylemek zorunda değilsiniz. Belirtildiği gibi, cevabınızı role yönelik motivasyonunuz açısından cesaret verici olacak şekilde uyarlamak istiyorsunuz.

Ancak, bazı şeyleri atlayabilirsiniz, ancak bir şeyleri telafi etmek istemezsiniz.

Örneğin, beş yıl içinde bir yönetici pozisyonunda olmak isteyebilirsiniz, ancak bu rolde gerçekleşmesi pek olası değilse, bundan mutlaka bahsetmek istemezsiniz.

Bunun yerine, daha fazla sorumluluk alma ve işinizde başarılı olma arzunuzdan bahsedebilirsiniz. Anahtar, gerçek planlarınızı örtbas etmek için yalan söylemekten kaçınmaktır.

3. Geleceğiniz hakkında şaka yapmak

İş görüşmeleri, eğer bir stand-up işi için başvuruda bulunmuyorsanız en iyi şakaları kırmakla ilgili değildir. Görüşme boyunca profesyonel kalmak önemlidir.

Kendinizi beş yıl içinde 20 kediyle yaşarken gördüğünüzü söylemek, görüşmeciyi mutlu etmez.

5 ÖRNEK CEVAP

Artık “Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz” sorusuna en iyi yanıtı oluşturacak araçlara sahipsiniz.

Bunu daha da kolaylaştırmak için, bu soruya verilen bazı ortak yanıtları incelemek faydalı olabilir.

Kendi durumunuz her zaman benzersiz olacağından, bunlar kopyalamanız gereken cevaplar değildir.

Ancak, onları ilham verici bulabilir ve cevabınızın her zaman odaklanması gereken iyi noktaları anlamanıza yardımcı olurlar.

“Bunu sorduğunuza sevindim, çünkü bu pozisyona başvurmak istememin en büyük nedenlerinden biri, kariyer yolum açısından iyi bir işveren fikrimle ne kadar uyumlu olduğuydu. Çalışanların büyümesine ve ilerlemesine olan bağlılığınız ile tanınıyorsunuz ve bunu önemli buluyorum. Beş yıl içinde keşke sahip olduğunuz eğitim fırsatlarına katılabilseydim ve liderlik becerilerimi geliştirebilseydim. Ben azimli ve tutkulu bir insanım, bu yüzden umarım beş yıl içinde becerilerimi geliştirir ve belki de yönetici pozisyonuna yükselirdim.”

Bu iyidir çünkü şirket araştırmanızı yaptığınızı ve ne tür bir şirketle uğraştığınızı anladığınızı gösterir. Şirket ortamına uyumunuzu sergiliyor ve yeteneğinizi geliştirme arzunuza ve şirkette kalma arzunuza odaklanıyorsunuz.

“Her zaman gelişmeye çalışıyorum ve beş yıl içinde yaptığım işte şu an olduğumdan daha iyi olmak istiyorum. Start-up’larla çalışmayı seviyorum ve bu pozisyonun, sahadaki start-up’ları desteklememe izin veren ilginç projeler üstlenmeme yardımcı olmasını diliyorum. Yenilikçi ve ilham verici insanlarla tanışmayı ve belki de kendim bir akıl hocası olmayı umuyorum.”

Güzel, kısa ve açıklayıcı bir cevap. Yine, eldeki pozisyona odaklanır ama aynı zamanda mentorluk gibi ek sorumluluklarla ilgilendiğinizi gösterir. Büyüme için hırs ve arzu gösteriyorsunuz.

“Beş yıllık hedeflerim çoğunlukla tasarım portföyümü büyütmekle ilgili. Bu özel fırsat beni gerçekten heyecanlandırıyor, çünkü bu benim yenilikçi ve yaratıcı fikirlerimi kullanarak daha fazla şirket ve projeyle çalışmama olanak sağlayacak. Daha büyük projeler üstlenmeyi ve belki başka tasarımcılardan oluşan bir ekibe liderlik etmeyi çok isterim.”

Bu, gerçek mesleğe ve şirkete odaklanan belirli bir örneğin başka bir örneğidir. Rolde yapacağınız şeylere odaklanır ve sorumluluk alma arzusunu vurgular.

“Beş yıl içinde danışmanlık konusunda daha fazla bilgi sahibi olmayı diliyorum. Geçmişim muhasebede olduğundan, bu becerileri finansal danışmanlık alanında uygulayabilmeyi ve müşterilerin finansal potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilmeyi gerçekten istiyorum. Bana yardımcı olacağına inandığım için yönetim ve liderlik konusunda daha fazla ders almayı dört gözle bekliyorum.”

Bir kariyer yolundan diğerine geçiş yapıyorsanız, yukarıdaki iyi bir yanıt örneğidir. Pozisyonun ne gerektirdiğini anladığınızı gösterir ve daha fazla bilgi edinme isteğinizi vurgular.

Görüşmeyi yapan kişinin (başka bir sektördeki geçmişinizle ilgili) sahip olabileceği şüpheleri kabul eder ve bunun getirebileceği faydalardan ve güçlü yönlerden bahseder.

“En çok kar amacı gütmeyen kuruluşlar için çalışmak konusunda tutkuluyum ve bu nedenle bu pozisyon, bir rüyanın gerçekleşmesi gibi. Yeni müşterilerle çalışmayı ve yatırım sektörünün bu kuruluşların gelişmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca, bu becerilerin bana ileride yardımcı olacağına inandığım için boş zamanlarımda birkaç BT dersi almakla da ilgileniyorum.”

Rol hakkında ve bu konuda en tutkulu olduğunuz şey hakkında konuşuyorsunuz. Çok fazla detaya girmiyorsunuz çünkü şirket hakkında çok fazla detay bilmiyor olabilirsiniz veya belki de kalıp kalmayacağınıza emin değilsiniz.

Ancak, kendinizi becerilerini geliştirmek isteyen tutkulu ve ileriye dönük bir kişi olarak tanıtıyorsunuz.

SON SÖZLER

“Beş yıl sonra kendini nerede görüyorsun” sorusuna cevap vermek, hileli bir soru değildir. Çok fazla ağırlığı var ve rol için kendinizi satmanız için başka bir fırsat.

Anahtar, kendi hedeflerinize karşı dürüst olmayı hatırlamak ve bunları rolün kariyeriniz için ne anlama gelebileceği ile uyumlu hale getirmektir.

Yukarıda, organizasyonu araştırmanın önemini ve soruda yapabileceğiniz yaygın hatalardan kaçınmanın önemini öğrendiniz.

İdeal kariyer hedefleriniz ne olursa olsun, nasıl gerçekçi, hevesli olunacağını ve kendinizi rol için en iyi aday olarak nasıl sunacağınızı biliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir