Amazon mTurk ile Mikro İşler Yaparak Para Kazanmak

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan evden çalışma arzusundadır. Ancak sadece birkaçı hedeflerine ulaşmada başarılı.

Neden çoğu başarısız oluyor?

Bunun iki geçerli sebebi olabilir.

Birincisi, düzenli olarak ödeme alabilecekleri sağlam bir online iş bulamıyor olmalarıdır.

İkincisi, gerçek bir iş bulsalar bile, yapamazlar çünkü iş, sahip olmadıkları belirli becerilere ihtiyaç duyar. Örneğin, blog yazmak ve satış ortaklığı gibi.

Bu makale sorununuzu çözeceğinden dehşete kapılmayın.

Yapabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz yasal bir online iş arıyorsanız, o zaman cevap Amazon Mekanik Türk (mTürk).

Nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Amazon mTurk nedir?

Amazon Mechanical Turk veya mTurk, Amazon tarafından bizim gibi normal insanlara ekstra gelir elde etmek için sağlanan bir platformdur. mTurk, sizin gibi insanlara çeşitli mikro görevler sunar.

MTurk işleri, evinizden pijama giyerek yapılabilir.

Dünyanın hangi bölgesinde yaşadığınız önemli değil. İşinizi online olarak bir dizüstü bilgisayarda yapabilir, işinizi gönderebilir ve ödeme alabilirsiniz. Her şey online..

Amazon, mTurk’un ana şirketidir. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce işçi zamanında ödeme aldıkları için mTurk’e güveniyor.

MTurk’ü daha derinlemesine inceleyelim.

mTurk nasıl çalışır?

Yeni başlayanlar için tüm süreci anlamak önemlidir. Basit tutacağım. Amazon mTurk sadece işveren ve işçiler arasında bir kanaldır.

İşverenler (Talep edenler): Talep edenler size görev verecek olan işverendir. Onlar her görev için ödeme yapacak olanlardır. İşverenler, işletme sahipleri, eğitim araştırma enstitüleri veya bireyler olabilir.

İşçiler: – İşçiler, sizin gibi istekliler tarafından zamanında verilen görevleri tamamlayıp teslim edecek kişilerdir.

İşvrenlerin tamamladığınız ve kendilerine gönderdiğiniz işi kabul etmesine veya reddetmesine izin verilir. İşverenler size ödeme yapacak olanlardır.

Amazon sadece bu iki grubu bir araya getiriyor.

MTurk’un Tüm Kayıt İşlemleri

MTurk’un Kayıt işlemi çok kolaydır, sadece bir kullanıcı adı ve şifre seçmeniz gerekir ve hesabınız oluşturulur.

Ancak yine de bir mTurk olarak çalışmaya başlayamazsınız, çünkü görevler alıp alamayacağınız inceleniyor. Burada dürüst olmak istiyorum. Herkes bir mTurker olamaz.

Kaydolduktan sonra Amazon, herhangi bir neden belirtmeden başvurunuzu reddedebilir. Aslında, başvuranların çoğu Amazon tarafından reddedilmiştir.

Eğer şanslıysanız başvurunuz kabul edilebilir.

Eğer reddedilirse, Amazon, herhangi bir neden belirtmeden başvurunuzun onaylanmadığını size bir e-posta ile bildirecektir.

Reddedilirse, birkaç gün sonra tekrar deneyin.

Nasıl Başlıyorsunuz?

Amazon mTurk çok ciddi bir iş. İşçi olarak kabul edildikten sonra kimlik diğer önemli belgeleri vermeniz gerekir. Ayrıca, ABD’den olmadığınız için W8-BEN formunu doldurmanız istenecektir.

Para kazanmak için HIT’leri veya mikro işleri tamamlamanız gerekir.

Her görev veya mikro iş parçası HIT olarak bilinir. Herhangi bir zamanda milyonlarca HIT vardır. Ancak hemen HIT’ler üzerinde çalışmaya başlayamazsınız, çünkü yeterlilik testlerini geçmek zorundasınız.

Talep Eden, HIT’leri yalnızca hak kazandığınızda almanıza izin verecektir.

Bu yüzden önce ‘’Yeterlilik’’ sekmesine tıklayın.

HIT’ler için Yeterlilik

Yeterlilik, mTurk ile ne kadar kazanabileceğinizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Başlangıç süreci tamamlandıktan sonra yalnızca 0,01 $ ödeyen HIT’lere hak kazanacaksınız.

Yeterlilik temel olarak Amazon veya işi Talep edenin size verdiği bir testtir. Yeni başlayanlar için bu formları doldurmak, captcha’yı çözmek veya diğer veri giriş çalışmalarını yapmak gibi basit alıştırmalardır .

Farklı işverenler için bir sürü yeterlilik testleri vardır.

Her gün belirli miktarda HIT’i tamamlamak istiyorsanız, belirli bir işveren için dahili Kalifikasyonu temizlemeniz gerekir.

Bu makalenin ilerleyen saatlerinde, 0,01 dolardan fazla ödeyen HIT’leri tamamlamak istiyorsanız kalifikasyonun ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Eksik HIT’ler – Sona Erme Süresi

Yeni başlayanlar olarak HIT’lere çok dikkat etmelisiniz.

Belirli bir HIT’in süresi sadece 3 dakika içinde dolar. Bir HIT’i kabul ettiğinizde ve HIT’i tamamlamak için verilen süre sadece 3 dakikadır, o zaman görevi tamamlamanız ve verilen süre içinde göndermeniz gerekir.

Zamanınız, bir HIT’i kabul ettiğiniz anda başlar. Tamamlanma süresi 3 dakika, 20 dakika, bir saat, bir gün veya birkaç hafta olabilir.

Belirtilen zaman dilimi içinde HIT’i tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız, önce HIT ile ilgili tüm ayrıntılara bakmanız ve ardından kabul et düğmesine tıklamanız önerilir.

Zamanlayıcıyı daima açık tutun. Süresi dolmuş bir vuruş kaybedilen bir fırsattır.

Denetimli Serbestlik Dönemini

Bu makalede daha önce söylediğim gibi Amazon Mechanical Turk ciddi bir iştir. Yeni gelenler, HIT’leri kabul etmeye başladıktan sonra denetimli serbestliğe alınır. Denetimli serbestlik süresi 10 güne kadar olabilir.

Yeni mTurk’lerin 10 iş günü boyunca günde sadece 100 HIT almasına izin verilir.

Yeniler, HIT’lerini dikkatli bir şekilde seçmelidir, böylece zamanında bitirme ve teslim etme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Herhangi bir yeni istekte bulunmadan önce HIT’lerinizi dikkatlice inceleyin.

Güvenli bir şekilde günlük sayılara, HIT’lere odaklanmalısınız. Amazon, HIT’lerinizde doğruluk oranı veya son kullanma tarihi gibi bir sorun bulursa hesabınızı hemen feshedebilir.

Deneme süresi boyunca dikkatli olun.

3 Başlıca HIT Türü

Deneme süresi altında yeni bir işçi olarak doğru HIT türlerini seçmek zor olabilir. Genellikle mTurk’teki HIT’ler 3 kategoride sınıflandırılabilir.

1. Veri Girişi İşleri: – Veri Girişi İşleri, Captcha formlarını doldurmak, bir jpeg dosyasını bir kelime belgesine dönüştürmek, videoları, fotoğrafları vb.

2. Anketler: – İş verenin talebine göre anketleri doldurmalısınız.

3. Transkripsiyon İşleri: – Bir video veya ses dinleyin ve not edin.

Yeni başlayanlar için, captcha’ları doldurmak gibi kolay veri girişi işleri öneriyorum. Sesleri dinlemek için de ödeme alırsınız. HIT’leri akıllıca seçerseniz kolayca 5 sent ila 10 sent yapabilirsiniz.

Yeniler, daha fazla kalifikasyona ihtiyaç duyduklarından anket HIT’lerinden kaçınmalıdır.

HIT’leri Seçmek: Yeni Başlayanlar

Bunu ve sonraki paragrafı HIT’leri Seçmeye adayacağım. Herhangi bir zamanda çalışanlar için bir milyondan fazla HIT vardır.

Senin gibi bir acemi hangisini seçeceğini ve hangisini terk edeceğini anlayamaz.

Yapılması kolay ve hızlı olan HIT’leri seçmelisiniz, işveren tarafından onaylanması kolaydır, ancak aynı zamanda size iyi ödeme yapar.

HIT’leri ödül, oluşturulma tarihi, son kullanma tarihi ve ayrılan saat gibi parametrelere göre sıralamaya başlayabilirsiniz.

Bir ve iki olan HIT’leri seçin, size HIT başına 5-10 sent öder ve ayrılan süre en az 15 dakikadır.

HIT’leri Bulma: İleri Düzey Kullanıcılar

Profesyonel bir mTurk iseniz, günlük en iyi HIT’leri bulmak için çeşitli script’ler kullanmanız gerekir.

Önümüzdeki paragraflarda senaryolar hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız, ancak burada basit tutacağız.

Turkopticon script’ini Google Apps mağazasından indirip yükleyebilirsiniz. Bu sadece bir uzantı. Script’i yükledikten sonra hangi HIT’leri alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir işveren tarafından gösterilen adalet, iletişim, ödüller, cömertlik gibi faktörlere dayalı bir HIT seçebilirsiniz. 100 kişiye 4 faktörün her biri için not verir. Tüm bu 4 faktör için %90’ın üzerinde derecelendirmeye sahip işverenlerden HIT’leri seçmelisiniz.

Ayrıca mTurk topluluğundan en iyi HIT’leri öğrenmek için forumlara ve Facebook’a katılabilirsiniz.

MTurk ile Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu makaleyi son paragrafa kadar okuduğunuzda mTürk hakkında bir fikir edinmeye başlıyorsunuz.

Ancak haftada 500 $ veya daha fazla para kazanmak istiyorsanız, verimliliğinizi ve üretkenliğinizi artırmak için Script’ler hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Script kullanmanın çeşitli avantajları vardır.

Verimlilik ve üretkenlik senaryolarınızı artırmanın yanı sıra, çalışanın, işverenler ve farklı kalite HIT’leri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur.

İşverenlere gönderilen çalışmanızın özetini veya rapor kartını kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca, hedef ilerlemesini izlemeye, onay derecelendirmelerini tahmin etmeye ve HIT’in görünümünü değiştirmeye yardımcı olur. Script’ler, kar senaryolarınızı hesaplamak ve HIT sayısının artmasına yardımcı olmak için iyidir.

Ayrıca, hiçbir şey yazmanıza gerek kalmaz, böylece zaman kazanabilirsiniz. Senaryolar hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, mikro işler yaparak o kadar çok para kazanırsınız.

Belirli Scriptler kullanmadan haftada 300 – 500 dolar kazanamazsınız. Bu yüzden kabul edildikten ve mikro iş mantığını tam olarak anladıktan sonra, mTurk için yazılan özel script’leri basit bir Google araması yaparak bulabilirsiniz.

Hedefler:

İlk Kilometre Taşı: Haftada 500 HIT

Şimdiye kadar okumak size Amazon mTurk hakkında net bir resim verdi.

O nasıl çalışır?

Bir mikro işçi olarak ne yapmalısınız?

Ne kadar çaba harcamanız gerekiyor? Vb.

Ancak yeni bir mTurk için 500 HIT’in ilk kilometre taşına ulaşmak zor bir iş. Deneme süresi ile işiniz bittiğinde, haftada en az 500 HIT tamamlamanız gerekir.

Ödüllerini yükseltmen gerek. HIT başına 0,01 $ yeterli değildir. Bu yüzden günlük anketler yapmanızı tavsiye ederim. Onlar en iyisi!

Yüksek Onay Derecelendirmelerini Korumak

Yeni başlayan biri olarak daha yüksek onay derecelendirmelerini korumak istersiniz. Kaliteli HIT’leri bu şekilde elde edeceksiniz. Bu nedenle, daha iyi yüksek ücretli mikro görevleri almak için başlangıçta herhangi bir hata yapmayın.

Aksi takdirde hatanın telafi edilebilmesi için binlerce HIT gerekir. Onay derecenizin %100’e yakın olduğundan emin olmalısınız. Hata payı yoktur.

İşverenlerin ne istediğine dikkat edin.

İkinci Kilometre Taşı: Haftada 1000 HIT

Ulaşılacak ikinci kilometre taşı 1000 HIT’dir. Bu makalede daha önce anlattığım script kullnımının önemini anlayana kadar günde 1000 HIT’e ulaşamazsınız.

Haftada 10 ila 15 dolar kazanacağınız hedefler belirlemelisiniz.

Bir video veya ses dinlediğiniz ve bir belgeye yazdığınız transkripsiyon HIT’lerini almaya başlamalısınız.

Üçüncü Kilometre Taşı: Haftada 5000 HIT

5000 HIT’in üçüncü kilometre taşı, siz master’a hak kazanana kadar elde edilemez. 5000 HIT’e ulaştığınızda, haftada 300 dolardan fazla kazanacaksınız.

Ancak haftada 5000 HIT dönüm noktasına ulaşmak için çok çalışmanız gerekiyor. 5000 HIT’e ulaştığınızda, mTurk hakkında pek çok şey öğrenmiş olacaksınız.

Yüksek Lisans Kalifikasyonu

Ustaların kalifikasyonunu nasıl elde edebilirsiniz. Amazon, kimlerin mTürk ustası olabileceğini analiz eder. Teknolojisi işçinin performansını analiz eder ve yüksek performanslı çalışanları belirler.

Performanslarını ve mükemmel HIT çözümlerini gördükten sonra çalışanı yüksek lisans yeterliliği ile ödüllendirir.

İşverenler, kendi aramalarını yapabilir, testler oluşturabilir ve kendi iş güçlerini izleyebilirler.

Yüksek lisans almak için HIT’lerinizi zamanında tamamlamalı, yüksek onay derecelendirmelerini korumalı ve işverenlerden gelen engellerden kaçınmalısınız.

Usta işçi olmanın bazı avantajları, herhangi bir captcha almamanız ve her zaman daha fazla mikro iş almanızdır.

Bu nedenle, HIT’lerin sayılarına ve türlerine odaklanın, yüksek onay derecelendirmelerini koruyun ve engellenmekten kaçının.

İşverenlerle Bağlantı Kurma

İşverenlerle bağlantı kurmak ciddi bir mTurk için çok önemlidir. Bir işçi olarak hangi işverenle çalışmak istediğinizi ve kaçınmak istediğinizi belirlemeniz gerekir.

HIT talimatları hakkında açıklama için işverenle iletişime geçmelisiniz. Ayrıca bonus ödülleri de isteyebilirsiniz. Tamamlayamadığınız kırık HIT’ler varsa, çalışan kimliğinizle işverene ulaşmanız gerekir.

Engellemelere itiraz edebilir ve kalifikasyonun iptali için geri ödeme bile talep edebilirsiniz.

İşverenlerin ad bağlantısını tıklayıp yorum kutusunu doldurabilir ve gönder’i tıklayabilirsiniz. İşverenin yanıtı e-posta kutunuza gelecek.

Reddetmelerle Mücadele

Reddetmelerden dolayı hayal kırıklığına uğramayın, çünkü bunlar çok normaldir. Er ya da geç gelecekler. Reddetmeler, hatanızın niteliğine bağlı olarak sert ve yumuşak olabilir.

Reddetmenin yaygın nedenleri, talimatlara uymamak, dikkatsiz davranmak, yanlış tamamlama kodu, mikro işi talep edenleri yanlış anlamadır.

Reddedildiyseniz, kontrol panelinize gidin, tarihi tıklayın ve red bildirimini kırmızı renkte bulun. Ret nedenine bakın ve haklı olup olmadığını belirleyin.

Reddin haksız olduğunu düşünüyorsanız, işverenle iletişime geçin, HIT’leri saymasını sağlayın ve reddetmeyi tersine çevirmesini isteyin.

Onay derecenizi %100 tutmak için reddetmeleri minimumda tutmak çok önemlidir.

MTürk Ödemeleri

Bu makaleyi Amazon’dan para çekme hakkında ayrıntılar vererek sonuçlandıracağım. Amazon hediye kartları veya banka havalesi yoluyla ödeme alırsınız.

HIT’ler onaylandıktan sonra “Bekleyen Ödeme” ye ve ardından “Ücretli” ye gidecektir.

Fonlar gösterge tablosu bakiyenizde görünür. Bakiye, Amazon alışveriş hesabınızdan Amazon Payment’e aktarılmalıdır.

Transfer 24 saat sürüyor.

Bir banka hesabına para çekiyorsanız, paranın Amazon Payment üzerinden bankanıza yönlendirilmesi gerekir. Para transferi için en iyi gün Perşembe .

Uyarı!

Her zaman paranızı her hafta bankaya aktarın. Bir durumda hesabınız feshedilirse, tüm paranız kaybolmaz. Bu yüzden her hafta paranızı çekmeniz şiddetle tavsiye edilir, çünkü risk almayı göze alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir